fb pixel Louis Armstrong v Praze: V roce 1965 tu vyprodal Lucernu a jedl knedlo, vepřo, zelo – G.cz
Vyhledávání

Louis Armstrong v Praze: V roce 1965 tu vyprodal Lucernu a jedl knedlo, vepřo, zelo

Zdroj: Autor: World-Telegram staff photographer – Tento obrázek je k dispozici v oddělení Prints and Photographs division americké Knihovny Kongresu pod digitálním ID cph.3c27236.

Málokterý umělec ovlivnil ve 20. století vývoj jazzu tak jako právě Louis Armstrong. Když v březnu 1965 přijel do Prahy, byl vnímán jako hvězda celosvětového formátu, která se chystá na svůj velký návrat do žebříčků hitparád. V těch porážel i takové velikány, jako byli například The Beatles. V Praze nakonec geniální trumpetista strávil 10 dnů, přičemž jeho koncert v pražské Lucerně moderovala dvojice Suchý-Šlitr.

Martin Miko
Martin Miko 4.8.2021, 14:05

Jazzová legenda v Praze

V dnešní době je naprosto běžné, že se v Česku objeví některá ze světových hvězd ze všech možných oblastí, jenže v roce 1965 tomu tak nebylo. I proto byl poměrně velký šok, když v březnu toho roku do Československa přijel světoznámý jazzový trumpetista a zpěvák Louis Armstrong. Celým jménem Louis Daniel Armstrong do srdce Evropy dorazil společně se svou kapelou All Stars s cílem strávit tu celkem 10 dnů. Jeho průvodcem po Praze a zároveň tlumočníkem se tehdy stal hudební novinář Lubomír Dorůžka.

Armstrong se tehdy v Praze zastavil v rámci turné po východní Evropě a Spolkové republice Německo, přičemž naše hlavní město bylo jeho první a zároveň nejdelší zastávkou z celé hudební štace. Ze čtyř týdnů koncertování strávil tedy v Praze čtvrtinu z pobytu v Evropě. Kromě Německa a Československa se následně vydal i do Rumunska, Bulharska nebo Jugoslávie. V roce 1965 však neodolal a ještě v létě téhož roku přijel do maďarské Budapešti, kde vystoupil na zdejším Népstadionu pro neuvěřitelných 91 tisíc nadšených diváků.

A jak vypadal koncert v pražské Lucerně? Jednalo se o mimořádnou kulturní a společenskou událost, kterou tehdy moderoval Jiří Suchý společně s Jiřím Šlitrem. Není divu, že se koncertu účastnily i tuzemské hvězdy typu Karel Gott, Eva Pilarová nebo Karel Vlach. Ti si nechtěli tento jedinečný zážitek nechat ujít. Armstrong byl v té době na vrcholu kariéry, jelikož zažíval velký hudební comeback s písní Hello Dolly, která v USA kralovala hitparádám. Jednalo se o natolik mimořádnou událost, že se Supraphon dokonce rozhodl vydat o 6 let později se souhlasem CBS International singl s názvem Louis Armstrong v Praze. Píseň zachycovala jeho živé vystoupení v Lucerně. Celý záznam koncertu vyšel na LP až v roce 1979.

Kromě koncertu v Lucerně se Louis stihl nachomýtnout například i v divadle Semafor nebo absolvovat prohlídku svatovítské katedrály nebo obrazárny na Pražském hradě. O Armstrongovi tehdy psala všechna tuzemská média a každý Pražák se s ním toužil potkat na ulici. Dokonce o něm tehdy vznikl televizní dokument pod názvem Hallo Satchmo, který je ke zhlédnutí na YouTube.

Armstrong si prý v Praze dal i knedlo, vepřo, zelo, a jeho žena si v jednom z pražských módních salónů nechala ušít šaty na míru.

Z pohledu dnešní doby je zarážející, že návštěva Louise Armstronga komunistickému režimu nevadila. Vzhledem k tomu, že byl rok 1965 a Československo západním trendům příliš nefandilo, tak je to až neuvěřitelné. Na druhou stranu se po jazzové legendě už nikdo jiný podobného formátu do Československa dlouhou dobu nepodíval. V 50. letech byl totiž jazz něco, co bylo pro československou kulturu nevhodné a nežádoucí. Ze vzpomínek nicméně víme, že Louis Armstrong hodnotil svou návštěvu Československa velmi kladně a v Praze se mu velmi líbilo. Ostatně jinak by tu nezůstal takovou dobu.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Louis_Armstrong

https://temata.rozhlas.cz/politika-stranou-jak-v-breznu-1965-louis-armstrong-okouzlil-prahu-8161137

Podobné články

Doporučujeme

Další články