Loučení s Detektivy od Nejsvětější Trojice: Živé terče zasáhly do černého. Hřebejk prozradil, co bude dál – G.cz
Vyhledávání

Loučení s Detektivy od Nejsvětější Trojice: Živé terče zasáhly do černého. Hřebejk prozradil, co bude dál

+ DALŠÍCH 13 FOTEK + DALŠÍCH 14 FOTEK

Komisařka Marie Výrová a Detektivové od Nejsvětější Trojice přitahují fanoušky kriminálních seriálů k televizním obrazovkám už několik let. Pentalogie dospěla pomalu ke svému konci a závěrečná řada s titulem Živé terče je opět trefou do černého. První díl, který si nenechalo ujít 1,25 milionů diváků, se stal nejen nejsledovanějším pořadem nedělního večera, ale celého dne. Než si pustíte v neděli na ČT1 druhý díl, přečtěte si, co si o tomto projektu myslí jeho aktéři a tvůrci.

Václav Roman
Václav Roman 3.5.2019, 13:26

Dramatický závěr Detektivů od Nejsvětější Trojice

Posledním případem komisařky Marie Výrové, kterou hraje Klára Melíšková a jejích Detektivů od Nejsvětější Trojice je sériový vrah s kuší.

Podnikatel, doktor, náměstek primátora, jeho manželka a dobře situovaný rentiér. Co mají tito všichni společného? Jsou to všechno společensky etablovaní pětatřicátníci, kteří spolu studovali na univerzitě Palackého v Olomouci, navíc jsou všichni členy exkluzivního lukostřeleckého oddílu a hlavní aktéři dramatického dění. Více prozrazovat nebudeme, u detektivního příběhu se to ostatně ani nehodí.

Režie: Jan Hřebejk

Režie finální minisérie Živé terče se ujal Jan Hřebejk, který se v režírování jednotlivých řad střídal s Viktorem Taušem. Taušovu sérii Vodník, ve které majorka Výrová vyšetřovala případ staré vraždy novorozeněte, vysílala Česká televize v uplynulých týdnech.

A stejně jako Vodník i Živé terče překračují vymezené žánrové hranice. Uvádí to kreativní producent Jan Lekeš a dodává: „Přes v jádru vážné téma přinášejí více nadhledu a humoru. Věřím, že i díky tomu bude závěrečná trilogie kvalitní a divácky vděčnou tečkou za celou sérií Detektivů od Nejsvětější Trojice.“

Janu Hřebejkovi poslední část Detektivů od Nejsvětější Trojice jako loučení nepřijde. Pro Českou televizi uvedl: „Nikdy nebylo úplně jisté, že budeme pokračovat. Takže to, že z původní minisérie máme nakonec šestnáct dílů, je slušný bonus. Navíc Petr Jarchovský s Michalem Sýkorou napsali další projekt, který se odehrává v Olomouci a který bychom měli točit příští rok. Jmenuje se Pozadí událostí.“

Michal Sýkora je autorem knižní předlohy, kterou pro televizní obrazovky adaptoval scenárista Petr Jarchovský. V natáčení jednotlivých sérií se měli původně střídat tři režiséři, kromě Hřebejka a Tauše ještě Jan Prušinovský, z časových důvodů se režijní taktovky nakonec ujali jen první dva.

Hřebejkovi připadá, že je těch krimálek poslední dobou tak trochu moc, ale neváhal by natočit další: „Pokud by to bylo dobře napsáno, se zajímavými postavami, proč ne? Osobně bych si přál nějaký originální text. Cítím, že mám ještě tu energii, že bych mohl vytvořit něco osobitého. Třeba Pozadí událostí bude ten případ.“

Živé terče z pohledu herců

A co o projektu prozradili herečtí aktéři? Stanislav Majer, který hraje Pavla Mráze, o své postavě řekl, že je „věrný vlčák Marie Výrové, který umí budit hrůzu a bere si na starost tu hrubší část detektivní práce.“ S postavou Mráze se loučí hodně těžce: Bude mi chybět. Stejně jako všichni herci a celý štáb. Přece jen jsme se spolu potkávali nad jedním projektem více než čtyři roky. Byla to moc dobrá práce a jsem vděčný, že jsem u toho mohl být.“ Detektivní práci však nepověsí na hřebík tak úplně, policistu bude totiž znovu hrát v připravovaném seriálu Místo zločinu Ostrava.

Podle jeho slov by si měl divák z Živých terčů odnést, že odpuštění je projevem péče o sebe sama a přináší úlevu.

Jednu z pětice hlavních postav, okolo které se celý případ točí, hraje Tatiana Pauhofová. Během natáčení se poprvé seznámila s lukostřelbou a bavilo ji to: „Mohla jsem trénovat v trpělivosti, kterou postrádám. A je při tom klid, který mi též chybí. Hlava se vyčistí, smysly se zostří. Je to noblesní sport. Nestala jsem se žádným přeborníkem, ale držet luk v ruce je výjimečný zážitek.“ Kromě lukostřelby ji nadchla spolupráce s Honzou Hřebejkem.

Herce Michala Isteníka, který hraje doktora Aleše Kuželíka, prozradil, že když jel na první natáčecí den, tak se těšil na napětí, humor a Viktora Preisse. A na to se můžete těšit také.

Živé terče - trailer

A zde si můžete přečíst víco o předchozí řadě, která má titul Vodník.

Podobné články

Doporučujeme

Další články