fb pixel Loni se začalo v ČR stavět nejvíce bytů od doby před rokem 1989, stavebnictví však trápí nedostupné materiály, málo lidí a ruská invaze na Ukrajinu – G.cz
Vyhledávání

Loni se začalo v ČR stavět nejvíce bytů od doby před rokem 1989, stavebnictví však trápí nedostupné materiály, málo lidí a ruská invaze na Ukrajinu

Zdroj: profimedia

Podle aktuálních údajů ČSÚ se v roce 2021 postavilo v ČR nejvíce bytů od doby před rokem 1989. Nedostatek nemovitostí a obrovský zájem o ně během pandemické krize má však i jiné dopady. Jaké? To se dozvíte v aktuálním komentáři od Lukáše Kovandy.

Lukáš Kovanda 8.2.2022, 09:09

Stavebnictví v ČR podalo loni jen nepatrně lepší výkon než v roce 2020. Vzrostlo totiž o 1,4 procenta. To však není nic, co by zasluhovalo mimořádný potlesk, neboť v roce 2020 se stavebnictví meziročně propadlo o 6,2 procenta. Takže se stále nedokázalo vymanit z pandemického propadu.

Loni stavební produkci dále brzdil nedostatek vhodné pracovní síly, ale nově zejména rapidně zdražující stavební materiály a jejich nedostupnost, daná světovou výrobní a přepravní krizí, jež nastala v důsledku pandemie.

Letos stavebnictví přidá zhruba pět procent. Zlepšení jeho výkonu by mělo nastat v souvislosti s již pozorovaným zmírňováním světové logistické krize a s očekávaným zvýšením dostupnosti stavebních materiálů. Nadále však bude přetrvávat problém s nedostatkem pracovní síly. Zejména pak případná ruská invaze na Ukrajinu povede k dodatečnému odlivu ukrajinských pracovníků z českého stavebnictví, což by personální krizi ještě prohloubilo.

Bytů se v Česku staví stále poměrně málo, příznivé však je, že pandemie zatím nevedla k citelnějšímu poklesu jejich výstavby. Loni se dokončilo přes 34 600 bytů, přičemž v posledním předpandemickém roce 2019 to bylo zhruba 36 400. V letech 2011 až 2017 se ovšem soustavně dokončovalo méně než 30 tisíc bytů, v roce 2014 dokonce méně než 24 tisíc bytů. Příznivé je také to, že se loni zahájila výstavba více než 45 200 bytů, nejvíce od dob socialismu před rokem 1989. Vzestup výstavby bytů by měl v příštích letech pomoci tlumit jejich současný dramaticky cenový nárůst.

Podobné články

Doporučujeme

Další články