fb pixel Lídr Pirátu do eurovoleb: Za přejmenováním vegeburgerů na kotouče stojí lobby masného průmyslu – G.cz
Vyhledávání

Lídr Pirátu do eurovoleb: Za přejmenováním vegeburgerů na kotouče stojí lobby masného průmyslu

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Marcel Kolaja, jednička kandidátky Pirátské strany do voleb do Evropského parlamentu, poskytl G.cz rozhovor, ve kterém nám představil program své strany, která podle předvolebních průzkumů atakuje místo druhé nejpopulárnější strany v České republice.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 18.4.2019, 10:38

Jste poněkud neznámá tvář. Čím chcete zaujmout voliče?

My jako Pirátská strana představujeme takovou svěží nezkorumpovanou sílu v české politice, ale vlastně i ve světě, kde takových pirátských stran existují desítky. Já sám jsem do Evropského parlamentu kandidoval již před pěti lety, takže si nemyslím, že bych byl úplně neznámý. Co je ale mou hlavní devízou, je znalost a odbornost v oboru informačních technologií, což v dnešní digitální době chápu jako velice důležitou věc. Chci se tedy soustředit na všechny oblasti, které s tím souvisí, což je v současnosti cokoliv od ochrany spotřebitelů přes občanské svobody až po digitalizaci a transparentnost obecně, jelikož dnes se již všechno dělá přes informační technologie, které zasahují do všech aspektů života.

S Piráty cílíte ve volbách na 20 procent, jak toho chcete dosáhnout?

Naší prací v Poslanecké sněmovně, kterou si myslím dlouhodobě vykonáváme dobře, což lidé vnímají. Když se tedy podíváte na předvolební průzkumy, rostou nám stabilně preference. Poslední průzkum nám přisuzuje pro volby do Poslanecké sněmovny19 %, což je zásadní nárůst od posledních voleb a my v tom chceme pokračovat. Máme pochopitelně naplánovanou kontaktní kampaň, v rámci které budeme jezdit po celé České republice. Budeme mluvit s lidmi, budeme jim naslouchat a budeme si s nimi povídat o tom, o čem vlastně ta Evropská unie je, o čem je evropská spolupráce, proč je důležitá, ale také jaké má slabiny a co chceme zlepšit. Jsme přesvědčeni, že tím dokážeme oslovit lidi, aby šli volit a aby volili Pirátskou stranu.

Aktivně vystupujete jako podporovatel svobodného softwaru. Používáte tedy Linux a Open Office?

Používám Linux a sice nepoužívám OpenOffice, ale LibreOffice, což je vlastně Fork OpenOffice, ale co je to Fork, tu teď nebudeme rozebírat (smích).

Máte v plánu používat svobodný software i po zvolení do Evropského parlamentu, kde se pravděpodobně používají spíš komerční systémy?

Já jsem sám zvědav, jak to bude fungovat. V Evropském parlamentu se oficiálně používá software firmy Microsoft, což vím, jelikož jsem v Evropském parlamentu několikrát byl. Ale uvidíme do jaké míry se mi podaří používat Linux.

V Evropském parlamentu se chcete věnovat ochraně spotřebitelů. Co si myslíte o nových názvech pro veganské potraviny (veganským válečkem, uzenými tofíkovými trubičkami nebo vegánkovou placičkou na gril)?

Já sám jsem vegetarián, takže se mě to osobně dotýká, ale nevím čemu by mělo toto nařízení pomoct. Obecně si myslím, že pro lidi, co nejí maso, to není žádná výhra, když se burger přejmenuje na kotouč. Vidím to spíše tak, že se jedná o nějaký lobbing masného průmyslu a otázkou je, jak daleko se tato legislativa dostane, jelikož je teprve v zárodku. Doufám v příčetnost orgánů, které to budou postupně schvalovat, že ta legislativa se příliš daleko nedostane. A pokud ano, tak to pak chceme v Evropském parlamentu řešit, aby takovéhle blbosti nezačaly platit jako směrnice či nařízení.

Vraťme se ještě k digitální agendě. Je ještě nějaká možnost zvrátit Články 11 a 13 kontroverzní reformy autorského práva, která byla schválena Evropským parlamentem?

Shodou okolností došlo včera k zásadnímu hlasování v Radě ministrů, kde ta směrnice byla formálně schválena. Česká republika bohužel, i když my jsme se o tom snažili vyjednávat, hlasovala pro schválení. Pro mě je to velice nešťastné, jelikož toto rozhodnutí poškodí malé a střední podnikatele a naopak to nahraje velkým nadnárodním korporacím, takže pro Českou republiku to rozhodně není dobrý krok. Naše vláda je ve velice groteskní situaci, protože žádný z europoslanců vládních stran pro tu směrnici nezvedl ruku. To vůbec nechápu a vidím v tom rozpojení národní a evropské politiky, což je jeden z velkých problémů, které podle mě Česká republika v evropské politice dělá. Tím pádem zvrátit toto rozhodnutí přímo nelze, ale je možné (a o tom budeme ve Sněmovně usilovat) implementovat směrnici co nejměkčeji, aby ten dopad byl co nejmenší. Samozřejmě budeme v příštím Evropském parlamentu bojovat za to, aby došlo ke skutečné reformě autorského práva a abychom se těchto drastických článků 11 a 13, nově přečíslovaných na 15 a 17, zbavili.

Přejdeme k poslednímu tématu našeho rozhovoru. Jaký je pohled pirátů na brexitovou krizi?

Celá ta situace ohledně brexitu je opravdu hodně nešťastná. Spojené království se nachází v chaosu, protože dodnes se neví, co a jak bude. Došlo k prodloužení vystoupení země z Evropské unie, které tedy ale bohužel zavádí další chaos do fungování zbylých 27 států Evropské unie, protože pokud Spojené království nevystoupí před evropskými volbami, tak se jich bude muset účastnit. Budou zvoleni noví poslanci, kteří se budou podílet na sestavování komise, bude se jednat o zvolení výborů, o složení frakcí a tak dále. Když potom Spojené království vystoupí a jejich europoslanci zmizí, tak vlastně všechny dohody, které mezitím nastaly mohou mít fatální díry. Pro nás je to skutečně velice nešťastné, ale nejsme zastánci žádného hard brexitu bez dohody, kdy by mohlo dojít k těžkému dopadu, jak na britskou, tak i na českou ekonomiku. Byli bychom tedy rádi, aby se buď Spojené království voleb neúčastnilo a vystoupilo ještě před nimi, nebo aby bylo Spojené království ještě jedno funkční období v Evropské unii, aby ta spolupráce fungovala na nějakém rozumném základu a ne na tom, že každou chvíli se může stát něco nepředvídatelného.

A tady si přečtěte, že policie navrhuje obžalovat Babiše kvůli kauze Čapí hnízdo.

Podobné články

Doporučujeme

Další články