fb pixel Lidé si na bydlení půjčují o milion více než před 3 lety. Za vše může prudké zdražování cen materiálů – třeba dřevostavba je o 50 % dražší než loni – G.cz
Vyhledávání

Lidé si na bydlení půjčují o milion více než před 3 lety. Za vše může prudké zdražování cen materiálů – třeba dřevostavba je o 50 % dražší než loni

Zdroj: profimedia

Jak to vypadá v současnosti s vývojem hypotečního trhu? Pokračuje se v trendu zdražování, a to především kvůli zvyšování cen za materiál, což se odráží na cenách nemovitostí i výši hypoték. Více v komentáři od Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 21.7.2021, 09:34

Nepříjemné zdražování cen stavebních materiálů

Lidé v Česku si půjčují na hypotéku stále více a více peněz. Růst objemu průměrné hypotéky je v posledních měsících dramatický i kvůli nebývalému růstu cen stavebních materiálů. Letos v červnu výše průměrné hypotéky činila 3 161 080 korun. To je o více než milion korun více, než kolik činila výše průměrné hypotéky ještě v červnu 2018.

Zatímco tedy mezi červnem 2018 a červnem 2021 se průměrná výše hypotéky zvýšila o zhruba milion korun za celé období, od ledna 2006 právě do června 2018 to bylo jen o 700 tisíc korun. Za poslední tři roky tak průměrná výše hypotéky vzrostla o skoro třetinu v porovnání s předešlým obdobím přesahujícím dvanáct let.

I přes rekordní tempo růstu výše průměrné hypotéky se stále více lidí dostává do problémů kvůli prudkému zdražení cen stavebních materiálů. Hypotéku totiž tito lidé ve většině případů brali ještě před nárůstem cen materiálů.

Hypotéka jim tak nyní nemusí stačit, což může v krajním případě znamenat, že stavbu ani nedokončí. Například rozpočet pro realizaci dřevostavby je nyní o zhruba 50 procent vyšší než ještě loni.

Lidé by si proto měli brát hypotéku s rezervou, třeba patnáctiprocentní, pro případ dalšího zdražení materiálů. I když pak třeba ani celý úvěr neupotřebí. Řešením může být také větší vlastní finanční rezerva.

Obecně lze říci, že nejlepší doba pro pořízení hypotéky již minula. Stále však není pozdě pro pořízení si hypotéky za stále ještě docela příznivých podmínek, neboť úroky půjdou dále nahoru.

Podstatou zdražování hypoték je obava z výraznější inflace. Přehřívající se ekonomiku Česká národní banka ochlazuje zvyšováním základní úrokové sazby. Tento růst úroků je projevem situace, v níž musí s úroky právě na hypotékách nahoru také jednotlivé obchodní banky. Těm totiž zdražují zdroje, jimiž poskytované hypotéky kryjí.

V červnu ČNB zvýšila svou základní sazbu, poprvé od propuknutí pandemie. Nahoru své hypoteční úroky poslaly také největší obchodní banky v zemi: ČSOB, Česká spořitelna i Komerční banka. Úroky přitom dále porostou.

Češi se teď musí připravit na trvalejší zdražování hypoték, které může trvat i léta. Zejména, pokud se v nadcházející době projeví inflace opravdu citelně, půjdou poměrně rychle a trvaleji nahoru také úrokové sazby, včetně těch hypotečních.

Tuzemské banky se letos v prvním pololetí ocitly pod dosud nikdy nezaznamenaným náporem Čechů dychtících po hypotéce. Těžily i z toho, že se Češi „cítí bohatší“ díky zrušení superhrubé mzdy a kvůli nemožnosti realizovat své výdaje v době pandemie jinde.

Lukáš Kovanda

Podobné články

Doporučujeme

Další články