fb pixel Letošní sezóna bouřek, srážek a bohužel i povodní přeje houbařům. Z českých lesů by si mohli odnést houby za čtyři miliardy – G.cz
Vyhledávání

Letošní sezóna bouřek, srážek a bohužel i povodní přeje houbařům. Z českých lesů by si mohli odnést houby za čtyři miliardy

Zdroj: Autor: George Chernilevsky – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3029366

Díky zvýšeným srážkám, s nimiž se letos na území ČR potýkáme, se kromě povodní setkáváme i s jedním pozitivním jevem. Tím je zvýšený růst hub, který je oproti minulým rokům velmi razantní. Díky tomuto jevu v kombinaci s teplým počasím by si Češi mohli z našich lesů odnést houby v přepočtu zhruba za 4 miliardy korun. Více si přečtete v komentáři od Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 19.7.2021, 07:24

Díky bouřkám bude hub požehnaně

Houby letos rostou výrazně více než loni, říkají mykologové. Hlavně prý kvůli častějším srážkám. Jak známo, růstu hub svědčí kombinace nadprůměrně deštivého počasí a teplého počasí. Houbaři si tak letos z lesů v Česku v košících odnesou dohromady miliardy korun.

Rekordní sezónou z hlediska tuzemských houbařů byla ta z roku 2013, kdy nasbírali 33 tisíc tun hub. Není zcela náhodné, že rok 2013 byl zároveň v posledním desetiletí rekordní – přesněji, rekordně katastrofální – také z hlediska pojišťoven. Alespoň tedy jejich plnění v souvislosti s živelními pohromami.

V roce 2013 živelní pojistné škody dosáhly 7,8 miliardy korun. Před osmi lety totiž ČR zasáhly nejprve rozsáhlé povodně a poté i letní bouře. Povodně z poloviny toho roku byly tehdy třetí nejzávažnější živelní pojistnou událostí v novodobé historii Česka.

Zůstane tomu tak podle všeho i po letošku, neboť červnové jihomoravské tornádo se ve smutném žebříčku živelného plnění pojišťoven umisťuje čtvrté, po povodních let 1997, 2002 a právě 2013. Katastrofální povodně však letos postihly sousední Německo, což je jedním z dokladů toho, že letošní léto je v celém regionu střední Evropy srážkově vydatné. Ostatně, vydatně bouří také v Česku, byť naštěstí ne s tak katastrofálním dopadem jako v Německu.

Co je však katastrofou pro pojišťovny, dělává radost právě houbařům. V roce 2013 si totiž z lesů odnesli nejen zmíněné rekordní množství hub, ale také s nimi spojenou finanční sumu. Kdyby si totiž ten samý objem hub měli koupit na trhu či v obchodě, stálo by je to 5,4 miliardy korun.

Naopak, roky, které jsou příznivé z hlediska živelního plnění pojišťoven, bývají pohromou pro houbaře. Příkladem takového roku je rok 2018. Byl nevídaně suchý a teplý, takřka nepršelo, takže pojišťovny na pojistném plnění v důsledku živelních pohrom vydaly klientům pouze 3,6 miliardy korun. Tedy ani ne polovinu zmíněné sumy z roku 2013. Zato Češi si v roce 2018 odnesli z lesů houby pouze za 2,9 miliardy korun. Suché a teplé počasí a minimum nové vláhy pochopitelně houbám nepřálo, takže Češi nasbírali pouze 16,5 tisíce tun, tedy polovinu objemu nasbíraného v rekordním roce 2013.

Letošní vydatné srážky způsobí, že by si Češi z lesů mohli v probíhající sezóně odnést houby za zhruba 3,5 až 4 miliardy korun.

Lukáš Kovanda

Podobné články

Doporučujeme

Další články