Skandály kolem Nobelovky
Švédská akademie, která Nobelovu cenu za literaturu každoročně uděluje, ztratila nedávno veškerou důvěru veřejnosti. Za vznikem krize stál manžel jedné z členek instituce Jean-Claude Arnault, kterého celkem 18 žen obvinilo ze sexuálního obtěžování. K některým případům mělo dojít i přímo na půdě Akademie. Soud vynesl verdikt – násilník Arnault dostal včera dva roky za znásilnění.
Ale to není všechno. Od roku 1996 měl Arnault vynášet jména budoucích laureátů Nobelovy ceny za literaturu. Naposledy se tak mělo stát v roce 2016 v případě Boba Dylana. Na základě těchto skutečností se švédský král Carl XVI. Gustaf rozhodl změnit stanovy Akademie a umožnil tak jejím členům z instituce odejít. Dříve platilo, že členové zastávají svou funkci doživotně a nemají možnost na ni rezignovat. Ihned po této změně opustilo Švédskou akademii několik jejích členů. Z 18 jich zbylo 10. Rozhodování o laureátech by tak letos veřejnost nepovažovala za důvěryhodné.
Není to poprvé od začátku rozdávání Nobelovek, kdy nebyl vyhlášen laureát této ceny. Nebyla udělena v období první světové války v letech 1914 a 1918, dále pak v roce 1935, kdy nebyl údajně nalezen nikdo, kdo by si cenu zasloužil a v době druhé světové války mezi lety 1940 až 1943.
Literární svět tak letos zůstane ochuzen a příští rok bude cena udělena dvěma autorům. Pojďme si tedy alespoň připomenout nejznámější literární laureáty let minulých:
1. Jaroslav Seifert
1984 - to je rok, kdy byla Nobelova cena za literaturu udělena prvnímu (a zatím poslednímu) Čechovi. Kvůli básníkovu špatnému zdravotnímu stavu za něj cenu přebírala jeho dcera.
2. Bob Dylan
V roce 2016 získal Nobelovu cenu za literaturu americký písničkář Bob Dylan. Dle Švédské akademie za to, že našel nový způsob poetického vyjádření, jímž navázal na americkou písňovou tradici. Dylan ovlivňuje populární hudbu už pět desetiletí.
3. Günter Grass
Významný německý spisovatel proslul především svým románem Plechový bubínek. Nobelovu cenu za literaturu obdržel v roce 1999, konkrétně za poslední díl tzv. Gdaňské trilogie.
4. Pablo Neruda
V roce 1971 akademie vyznamenala touto cenou chilského básníka Pabla Nerudu, který byl kandidátem už v roce 1946, kdy ji však nakonec obdržel Jean-Paul Sartre.
5. Samuel Beckett
V roce 1969 získal Nobelovu cenu za literaturu představil absurdního divadla Samuel Beckett.
6. Winston Churchill
Sir Winston Churchill byl nejenom významným britským politikem, ale také spisovatelem. Napsal například šestidílnou historii 2. světové války, za kterou dostal v roce 1953 Nobelovu cenu za literaturu
A zde si přečtěte o nejvýznamějších českých vědeckých objevech, které se dostaly i do světa.