fb pixel
Vyhledávání

Letní tábory mají v Česku dlouhou tradici, která nebude přerušena ani letos

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Přes počáteční obavy to vypadá, že pro mnoho dětí i rodičů je léto zachráněno a děcka mohou vyrazit na letní dětské táboty. Určitá omezení budou platit, ale hlavní je, že děti mohou pokračovat ve více než sto let dlouhé tradici a zmizí na chvíli z domu a rodiče si tak také můžou užít prázdniny, s nadsázkou řečeno.

Jan Studnička
Jan Studnička 12.6.2020, 10:16

Tábor žije

Dětské letní tábory jsou posvícením pro celou rodinu. Když se povedou, děcka se vyblbnou a odvezou si zážitky na celý život, zatímco rodiče si užijí až dva týdny klidu. A pak se můžou blízcí zase intenzivně milovat. Po většinu jara panovala celkem opodstatněná obava, že se letos vzhledem k pandemii nového typu koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, tábory konat nebudou. Nakonec ale hygiena dala zelenou!

Tábory se pořádat budou, pouze pořadatelé musejí dodržovat několik nových bezpečnostních předpisů. Děti by neměly cestovat hromadnou dopravou, zakážou se hromadné návštěvy měst i koupališť. Omezí se také návštěvy rodičů, některé pobyty budou kratší, některé budou mít omezenou kapacitu a děti nebudou nuceny do služeb v kuchyni, jak bývá na některých letních táborech zvykem.

Každoročně na letní tábory odjede čtvrt milionu dětí, letos je nahlášených zatím osmdesát procent obvyklého počtu. Rodiče hlavně odkládají přihlášení těch nejmladších. Kteří na ně tolik netlačí.

Amerika i Rusko

Letní tábory mají u nás i ve světě dlouholetou tradici. První skautské tábory se pořádaly v Americe od začátku dvacátého století a právě tam je pro Česko odkoukal OG papá skaut Antonín Benjamin Svojsík, který první skautský tábor zorganizoval na našem území už v roce 1912. Tenkrát to skauti neměli úplně jednoduché, z dobových zdrojů víme, že je tehdejší lidé vnímali jako “novodobé cikány”, což… je urážlivé hlavně pro všechny Romy.

Skauty jako takové pak u nás dusili hlavně komunisté, kteří skautské tábory nahradili svými tábory pionýrskými a svazáckými. Strana si nemohla odpustit jakoukoli šanci formovat mládež bez dohledu rodičů, takže se na tábory kladl velký důraz. A to dokonce i na ty mezinárodní. Tím největším byl Artěk, který v omezeném provozu funguje dodnes. V dobách největší slávy v něm bylo ubytováno přes přes čtyři tisíce pionýrů z celého východního bloku a Čeští táborníci museli absolvovat několikadenní přípravný kurz na Seči.

Podobné články

Doporučujeme

Další články