fb pixel
Vyhledávání

6 fantasy a sci-fi knih, které musíte přelouskat dřív, než začne podzim

Přišel věk, kdy se na vás nikdo nebude dívat skrz prsty, když budete louskat tyhle bichle.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 21.8.2015, 17:00

Tohle léto je vražedné. Nejdříve vlna extrémních veder, pak slejváky - člověk je z toho počasí tak zdevastován a unaven, že je pro něj požehnáním sebou švihnout do peřin a číst si. Když už tedy zevlíte doma a nemáte do čeho píchnout, sestavila jsem vám seznam letní četby, která nadchne, potěší a probere.

1. Kronika Královraha

Patrick Rothfuss se na českém trhu pohybuje poměrně dlouho, ale jeho génia čeští čtenáři doceňují teprve letos. Nutno podotknout, že tenhle americký spisovatel plodí bichle, kterými by ránu do hlavy jen málokdo přestál. S prvním dílem (doufejme že) trilogie Jméno větru rozehrál velkolepé fantastické vyprávění života nevšedního hrdiny. Přitom nejde o typickou fantasy.

Patrick Rothfuss je mistr a vystavěl si svůj vlastní, barevný a úchvatný svět, ve kterém budete mít s každou stránkou pocit, že jste opustili svůj dům, obývák, pokoj a ocitli se na cestě společně s kočovnou společností a hrdinou, kterého čekají velké věci. Rothfuss je doopravdy špičkou v tom, co dělá.

Druhý díl Strach moudrého muže je stejně tlustý jako jeho předchůdce a ve větru ševelí, že už brzy vyjde i díl třetí, kdo ví jestli závěrečný. Kroniku Královraha byste si rozhodně neměli nechat ujít. Je to velkolepý zážitek.

2. Jonathan Strange & pan Norrell

Už je to pěkná řádka let, co do češtiny přeložili bichli do Susanny Clarkové. Přes pomalejší nástup se vám představí originálně pojatý fantastický příběh z Velké Británie 19. století. Pro některé končí doba kouzel a začíná éra racionalismu, z mlh vřesovišť ale vystupují legendy, které se už snad měly stát minulostí. Dva čarodějové v Anglii probudí zapomenutou magii a ohromují tím celý svět. Ovšem netuší, co všechno jejich činy dokáží změnit. Jonathan Strange & pan Norrell je prozatím asi to nejlepší, co se nám a českém trhu od Clarkové nabídlo - její fantasy román dodnes uchvacuje celý svět a důkazem toho je nedávno vypuštěná seriálová adaptace, která skvělé ohlasy.

3. Kniha ztracených věcí

Pořád se mi zdá, že Knihu ztracených věcí od Johna Connollyho nedokážeme pořádně ocenit. Někdo by mohl namítnout, že jde o čtení pro děti a mládež. To ale nejspíš tenhle Connollyho kousek nikdy nečetl. A měl by to rychle napravit. Kniha ztracených věcí je příběhem dvanáctiletého chlapce, který o všechno přišel. O matku, domov a nakonec i otce, který si vytvořil novou rodinu. Když se domnívá, že je opuštěn, vchází do světa převrácených pohádek, kde poznává své pomíjení a chyby. John Connoly na vás hluboce zapůsobí. A ne nadarmo je na začátku zmíněno Jungovo jméno. Tohle si doopravdy užijete a ke Knize ztracených věcí se budete ještě mnohokrát vracet, to mi věřte.

4. Zpěvy hvězd a stínů

Někdo tu onehdy nadhodil téma, jaké rozdíly klademe mezi fantasy a sci-fi. George R. R. Martin nad tím určitě s někým mohl kdysi polemizovat, ale vy si raději přečtěte jeho povídkovou sbírku. U té, kdybychom museli, připustíme, že jde o sci-fi. Ale ne čistokrevnou. Což by mohli ocenit právě ti čtenáři, kteří léta jedou na jeho sérii Píseň ledu a ohně a seriál Hra o Trůny je něco jako jejich modla. Poznat autora ze všech jeho stránek nemusí být tak špatné. I když to už bezpochyby víme. Devět povídek z počátku jeho kariéry vám ukáže, jak různorodým autorem Martin dokáže být.

5. Ritus

Markus Heitz je známý spíše díky své "trpasličí" sérii, ale akční hororový thriller mu skvěle sedl. Na francouzském venkově 18. století obyvatelé trpí strachem z tajemné bestie, která po nocích trhá kromě ovcí i pasáčky. Místní lovec a jeho synové po netvorovi pátrají. O necelých dvě stě let později probíhá další lovecká výprava - a zdá se, že na stejnou bestii. Markus Heitz dohromady mistrně srovnal obě časové linie a tak perfektně odhaluje jedno tajemství za druhým, až se z toho čtenáři točí hlava. První díl Ritus, a po něm i následný Sanctum, doslova zhltnete jako hladoví vlci - to vám zaručujeme.

6. Nekromant Johannes Cabal

Jonathan L. Howard se poprvé ukázal svou povídkou v časopise XB-1 a od té chvíle jsem věděla, že je to člověk s neobyčejně kousavým, černým humorem, který má potenciál vám roztrhat bránici smíchy stejně jako kdysi Terry Pratchett (budiž mu země lehká). Román Nekromant si podle mě zprvu neodnesl takový úspěch, jaký si zasloužil a to je hrozná škoda. Jeho hrdinu nemůžete mít rádi - na to je příliš sarkastický, upjatý a jde si za svým doslova přes mrtvoly. Jenže stránku od stránky, jak to tak bývá, se váš postoj změní. Howard je skvělý. Kéž by mu v budoucnu vyšla v Čechách další kniha. Je tu příliš mnoho autorů, kteří se snaží brát sami sebe vážně.

A tady máte žebříček českých spisovatelů sci-fi a fantasy, které nesmíte minout.

Podobné články

Doporučujeme

Další články