fb pixel Létá se čím dál víc, pražské letiště Václava Havla je na hranici svých možností – G.cz
Vyhledávání

Létá se čím dál víc, pražské letiště Václava Havla je na hranici svých možností

Zdroj: Public Domain Pictures

Letiště Václava Havla v Praze v těchto dnech poprvé překonalo počet 17 milionů cestujících odbavených za rok. Co stojí za tímto nárůstem? Jednoznačně to, že došlo k růstu počtu přímých spojení. Letiště tak nyní dosáhlo své aktuální možné kapacity, jak informovalo veřejnost jeho vedení. A to ještě nejsme na konci roku. Právě ten zcela jistě počet pasažérů navýší. Za celý loňský rok letiště odbavilo tehdy rekordních 16,8 milionu lidí. Další zvýšení počtu pasažérů, které se očekává v příštím roce, ale podle letiště může být na úkor komfortu cestujících.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 16.12.2019, 12:32

Letošní růst počtu cestujících je zatím téměř šestiprocentní. V průměru prošlo letištěm od začátku roku přibližně 49.000 cestujících denně. Nejvytíženějším měsícem byl doposud srpen, kdy na ruzyňském letišti odbavili 1 997 182 cestujících. K růstu podle letiště přispělo více přímých leteckých spojení, včetně dálkových linek, ale i vyšší obsazenost letadel a také navyšování kapacit na stávajících linkách.

"Tímto vynikajícím výsledkem se ovšem letiště dostává na samotnou hranu svých provozních kapacit. Další nárůsty, se kterými počítáme také příští rok, již mohou být na úkor komfortu cestujících," uvedl šéf letiště Václav Řehoř. Podle něj je tak nutné co nejrychleji začít s přípravnými projekty dlouhodobého rozvoje letiště. V lednu příštího roku letiště otevře čtvrtý ostrov s odbavovacími přepážkami na Terminálu 2, pokračuje také rekonstrukce třídírny zavazadel.

Ještě větší investice na letišti schválil stát. Do roku 2028 by za 16 miliard korun měl být rozšířen druhý terminál. Mezi další připravované projekty patří také výstavba nové paralelní dráhy. Ta by se měla začít stavět v roce 2025. Kapacita letiště by se měla do roku 2035 navýšit na 23 milionů cestujících za rok.

Mezi nejoblíbenější destinace z Prahy patří dlouhodobě Londýn, následovaný Amsterdamem, Moskvou nebo Paříží.

Podobné články

Doporučujeme

Další články