fb pixel Legendární Mirka Spáčilová má narozeniny! Šedesátiprocentní královna české kritiky hodnotí filmy už přes čtvrt století – G.cz
Vyhledávání

Legendární Mirka Spáčilová má narozeniny! Šedesátiprocentní královna české kritiky hodnotí filmy už přes čtvrt století

Zdroj: reprofoto iDnes TV / Facebook Fanclub Mirky Spáčilové

Jste-li pravověrným českým filmovým fanouškem, pak prostě musíte znát Mirku Spáčilovou. Legenda tuzemské filmové kritiky vede už roky kulturní rubriku MF DNES a na Facebooku má svůj vlastní fanclub. Proslavila se mimo jiné tím, že málokdy hodnotí snímek jinak než 60 %. A také tím, že nerozumí Avengers. Dnes Spáčilová slaví 64. narozeniny.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 13.10.2020, 07:00

"Hodnotím to na Spáčilku"

V miniaturním rybníčku české filmové publicistiky je jmen kritiků, které zná každý fanda stříbrného plátna, opravdu pomálu. Kamil Fila, František Fuka, Alena Prokopová... Především ale Mirka Spáčilová, legendární filmová publicistka, která má dokonce svůj vlastní fanclub a pro svoje hodnocení snímků se stala vlastně takovým živoucím memem.

Miroslava Spáčilová se narodila 13. října 1956 v Turnově. Odtud po maturitě odešla do Prahy studovat Fakultu žurnalistiky UK (která se později proměnila ve Fakultu sociálních věd). Již při škole psala do Svobodného slova, kam po absolvování vysoké školy nastoupila do kulturní rubriky. Už tam se zaměřovala na divadelní, televizní a filmovou kritiku, která se jí později stala životním posláním. Po revoluci změnila místo a začala působit v Lidových novinách, odkud volně přešla do MF DNES. Tam už přes 25 let píše především filmové recenze. A rozdává 60 procent.

Právě z toho hodnocení je dnes vtip, který žije vlastním životem. Když správnému filmovému fanouškovi řeknete, že něco "hodnotíte na Spáčilku", ví, že je to 60 %, to znamená lepší průměr. Nic světoborného, nic zázračného. Nenadchne, ani neurazí. Mirka Spáčilová je prostě přísná a nesmlouvavá filmové kritička. Nebo?

V roce 2017 se blogger Michal Bláha skrze aplikaci Apify ponořil do zevrubné analýzy recenzí, které Miroslavě Spáčilové za mnoho a mnoho let vyšly na iDnes.cz. Od roku 1999 do roku 2017 Spáčilová ohodnotila 1333 filmů a skutečně z toho vyšlo, že u 78 % snímků kritička udělali hodnocení mezi 55 % a 70 %, přičemž těch pověstných 60 % dostal každý třetí. O rok později to přezkoumali v redakci webu Root.cz a výsledek jen potvrdili.

Právě pro tu šedesátku se Spáčilová stala proslulou. Ale nejen pro ni. V roce 2015 totiž kritička strhala marvelovku Avengers: Age of Ultron - ano, dala jí 60 % - na což zareagoval její kolega Kamil Fila a pro Respekt napsal polemiku s titulem "Proč Mirka Spáčilová nerozumí Avengers", kde do mnoha a mnoha moudrých a uhlazených slov vysvětlil, proč Spáčilová přemýšlí o (nejen) žánrových filmech cynicky, zpátečnicky a zastarale.

Přesto má Mirka Spáčilová a její styl kromě ironických fanoušků i fanoušky opravdové. Vynikající byla třeba Spáčilové recenze komiksárny Black Panther, která vskutku byla mírně nadhodnocená, ale 55 % a označení "černošská Hra o trůny" si opravdu nezasloužila. Úryvek na ukázku: Za první hodinu se prakticky nic nestane, teprve výprava do herny ve špionážním duchu rozvíří stojaté vody, přestože kamera snímá akční scény od přestřelek po honičky dost nepřehledně – a nejen v noci, kdy toho tmavé tváře opravdu moc neuhrají," stojí dodnes v recenzi publikované na webu iDNES.cz a musíte uznat, že tohle prostě můžete jen milovat, anebo nenávidět. Nic mezi tím.

Dnes čerstvě čtyřiašedesátileté kritičce přejeme ještě mnoho aktivních let a mnoho nevinných filmů, do jejichž pomyslné tváře bude moci tvrdě otisknout své nekompromisní šedesátiprocentní razítko.

Podobné články

Doporučujeme

Další články