fb pixel Legendární Mafie dostane remake i s českým dabingem, ale máme důvody k obavám – G.cz
Vyhledávání

Legendární Mafie dostane remake i s českým dabingem, ale máme důvody k obavám

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

Legenda české videoherní scény Mafia dostane koncem srpna remake. Trailer a vizuály slibují vyleštěný zážitek s nablýskanými auty, téměr fotorealistickými ulicemi a hutnou atmosférou třicátkového New Yorku. Totiž Lost Haven. Ale publisher 2K zatím v remasterované trilogii Mafie chrlí průšvih za průšvihem.

Jan Studnička
Jan Studnička 20.5.2020, 13:21

Nostalgické údolí

Všem českým hráčům se při pohledu na vyleštěné screenshoty z chystaného remaku první Mafie zalily oči štěstím. Vždyť společně s Vietcongem byla Mafie na přelomu tisíciletí povinností pro každého, kdo vlastnil aspoň trochu slušný počítač. Citovaly se hlášky (v češtině!) a hra se musela dohrát několikrát. První Mafie obsahovala absurdní množství skvělých scén, výborný příběh, skvělou hratelnost a hromadu milých detailů, za které ať už se nám to líbí nebo nelíbí, vděčíme pravděpodobně obsesivní péči Dana Vávry.

A v roce 2010 vyšla dvojka. Taky s českým dabingem. Američané tvrdí, že je to nejlepší hra svého typu a to je hlavně proto, že nikdy nehráli jedničku. Mafia II byla nicméně taky super. Před necelými čtyřmi lety vydaná trojka už taková sláva nebyla. Hromadu podivných technických problémů a průměrný příběh nezachránil ani geniální setting šedesátkového New Orleans. Totiž New Bordeaux.

Bylo tedy otázkou, co s nalomenou sérií teď. A 2K se rozhodlo pro to, k čemu nakonec dojdou všichni aspoň trochu uvažující manažeři v zábavním průmyslu. Remake! Remake celé “Mafia Trilogy”, což je mimochodem termín, který ještě před měsícem rozhodně neexistoval.

Meh

První dva remaky už jsou na světě a můžete si je pořídit. Pro druhý a třetí díl. Vlastně to nejsou remaky, jsou to remastery. A vlastně to nejsou ani remastery, jsou to jen lehké facelifty. Tak zaprvé, Mafia II: Definitive Edition neobsahuje žádný nový content. Jenom pár outfitů a nějaká auta a všechna DLC, která ke hře během let vyšla. Upravovala se tedy jenom grafika hry, ale neupravovala se moc. Ostřejší textury, lepší světlo, efekty počasí jsou trochu lepší… ale to je všechno. A někteří recenzenti dokonce upozorňují na to, že některé technické detaily, kterými byla série známá (chování, oblečení a podobně) jsou horší než v původní verzi. Takže, “předělanou dvojku” kupovat jenom v případě, že nemáte původní verzi.

Mafia III je ještě tragičtější příběh. Po svém vydání v roce 2016 sklidila průměrná hodnocení, vlažné přijetí a tvůrci se ji pokusili doplnit DLCéčky. Některé byly super, třeba ‘Nam byl cool, ale celkově to moc nestačilo. No, Mafia III: Definitive Edition je v podstatě trojka se všemi DLC a novým grafickým patchem, který podle hráčů hru úplně rozbil.

A tím se dostáváme k silně očekávanému remaku jedničky. Na rozdíl od svých dvou bratříčků by to měl být opravdový remake, nový engine, zbrusu nová grafika, přidané mise, víc obsahu, český dabing… prostě naslibovány nám byly hory doly. A ta hra by si to zasloužila, protože byla excelentní, ale na dnešním herním trhu by už asi s původním obsahem neobstála. (Mimochodem, když řeknete v noci tohle třikrát do zrcadla, tak se za vámi Dan Vávra zjeví a probodne vás sudlicí.) Otázka ale je, jestli nám 2K skutečně dodají to, co slíbili.

Doufejme, že chaos a zklamání kolem “remaků” zbylých dvou dílů panuje hlavně proto, že se všichni tak moc soustředí na remake jedničky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články