fb pixel Legendární Karel Fiala: Limonádový Joe udělal z kominíka ikonu českých parodií – G.cz
Vyhledávání

Legendární Karel Fiala: Limonádový Joe udělal z kominíka ikonu českých parodií

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Ve věku 95 let zemřel v roce 2020 herec Karel Fiala, který se stal ikonou československého filmu především díky hlavní roli ve filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera. Fiala se původně vyučil kominíkem, jeho enormní zájem o zpěv ho stejně nakonec přivedl na Státní konzervatoř. V roce 2013 získal cenu Thálie za celoživotní přínos v oboru muzikál.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 3.10.2023, 12:41

Limonádový Joe bodoval i ve světě

Karel Fiala, známý jako Limonádový Joe, ve věku 95 let zemřel 3. října 2020 v pražských Vršovicích. Herec jedné role se narodil v Ostravě-Hrušově, kde se po absolvování základní školy rozhodl vyučit kominíkem. Více než řemeslo ho však táhl zpěv, proto se rozhodl nastoupit na Státní konzervatoř v Praze, kde v roce 1952 vystudoval zpěv. Poté působil dva roky v Národním divadle a roku 1956 se stal tenoristou v Hudebním divadle v Karlíně. Současně s jeho pěveckou kariérou však rostla i kariéra herecká.

Od poloviny 50. let byl československými režiséry obsazován také do filmů. Většinou se jednalo o malé role, a tak se objevil například ve filmovém přepisu opery Dalibor nebo v dodnes oblíbené pohádce Dařbuján a Pandrhola. Fialovou největší rolí, díky které se na filmovém plátně zvěčnil, je samozřejmě hlavní role v legendární westernové parodii Oldřicha Lipského Limonádový Joe aneb Koňská opera. Film vznikl na základě divadelní hry Jiřího Brdečky a mezi lidmi během let zlidověl díky vtipným dialogům a hereckým výkonům. Karel Fiala ve filmu pouze hrál, zpěv přenechal Karlu Gottovi, který v té době začínal se svou kariérou. Nicméně film Limonádový Joe slavil obrovský úspěch i v zahraničí. Dokonce získal cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastianu a prý ho dokonce viděl americký herec Henry Fonda, který se při sledování snímku tak bavil, že spadl ze židle. Okolo filmu se navíc traduje legenda, jež se týká samotného Arnolda Schwarzeneggera. Ten údajně použil Fialovu hlášku „Já se vrátím“ ve filmu Terminátor.

I když se po filmu Limonádový Joe zdálo, že Karel Fiala rozjede kariéru a stane se velkým hercem, nakonec se tomu tak nestalo a on raději dával přednost zpěvu a divadlu. V následujících letech se objevil v několika menších rolích. Konkrétně jde například o filmy Šíleně smutná princezna, Most u Remagenu nebo Amadeus. Spekuluje se však, že důvodem byl i fakt, že od roku 1947 byl členem KSČ, ze které ale po roce 1968 vystoupil a jako nestraníkovi se mu nedostávalo tolik prostoru.

Fiala strávil celou svou kariéru v Hudebním divadle v Karlíně, kde byl prý naprosto spokojený. Mnohdy zvládl odehrát i 2 představení denně. Jedno v Karlíně a druhé v nuselském Tyláčku. V minulosti hrál vášnivě rád tenis.

V roce 1988 byl Karel Fiala jmenován zasloužilým umělcem, nicméně rok 1990 pro něj nebyl příliš příznivý, protože nový porevoluční šéf divadla prosazoval spíše jiné žánry, a tak se Fiala vydal na zasloužilý odpočinek. V roce 2013 mu byla udělena cena Thálie v oboru muzikál, za celoživotní přínos.

Podobné články

Doporučujeme

Další články