Legalizace marihuany by ČR přinesla velké peníze na daních, Colorado díky ní vydělalo už 13 miliard

Obrázek uživatele Dirk Diggler
13.2.2018, 14:02

Zatímco Češi se z nepochopitelných důvodů neustále hádají, jestli povolit legalizaci marihuany, nebo ne, tak americký stát Colorado na povolení prodeje konopí k rekreačním účelům vydělává miliardy korun. Za čtyři roky od zavedení konopných daní a poplatků totiž Colorado vydělalo skoro 640 milionů dolarů, což je v přepočtu 13 miliard korun. Češi mají k marihuaně vřelý vztah, takže není pochyb o tom, že nám už několik let protékají tučné zisky mezi prsty.

Colorado díky marihuaně vydělává miliardy

Představte si, že by se České pirátské straně podařilo prosadit legalizaci marihuany na území ČR. Na konopí by se nasadila spotřební daň a DPH stejně jako u alkoholu. Pěstovat pro komerční účely by ji mohl každý a při ceně 150 až 250 korun za gram konopí by stát získal na spotřební dani 40 % a 21 % DPH, což by tedy při ceně 250 korun za gram hodilo státu zhruba 150 korun českých, což rozhodně není zanedbatelné číslo. V rámci legalizace by musel mít samozřejmě každý registrovaný prodejce právo za určitých kritérií možnost vypěstovat ke komerčním účelům svoje vlastní rostliny konopí. Je nesmysl, abychom konopí kupovali ze zahraničí nebo aby nákup zajišťoval náš stát. Stát by měl pouze nastavit pravidla a kasírovat tučné daně.

Důležité je zdůraznit, že stát Colorado má pouze 5,5 milionů obyvatel, což je o polovinu méně než Česká republika, takže by čistě teoreticky mohla ČR vybrat na daních mnohem více. Vzhledem k tomu, že v roce 2016 byla velkoobchodní cena za jednu libru konopí (cca 0,45 kg) v Coloradu zhruba 1400 až 1600 dolarů, což by odpovídalo ceně zhruba 70 až 90 korun za jeden gram konopí. Kdyby se České republice podařilo zavést tržní cenu marihuany na podobné hladině, tak by mohly být tedy logicky zisky pro stát dvojnásobné oproti Coloradu. Za čtyři roky od zavedení legalizace konopí bychom mohli hypoteticky vybrat 26 miliard korun na daních. Samozřejmě, že „střílíme od boku“, ale v případě, že by se ČR řídila stejným postupem jako americké Colorado, tak by to bylo možné.

Marihuanový byznys by do Čech přilákal miliony turistů

Legalizace marihuany v České republice by přinesla nejen zisky státu z daní, ale i zavedla by i nový segment po vzoru Holandska. Marihuanový turismus by z ČR udělal místo, kam by se sjížděli turisté z celé Evropy, což by zvedlo turistický ruch a znamenalo by to více peněz pro restaurace, cukrárny, hotely, bary, dopravce atd atd. Není pochyb o tom, že legalizace pomohla zvednout špatnou ekonomickou situaci i českému pohraničí. Stát to v podstatě českým Sudetům dluží za zavřené doly a šachty.

Státu Colorado se v minulosti povedlo vybrané finance z konopí využít užitečně. Financoval například granty pro veřejné školy nebo pomáhal bezdomovcům. Náš stát by mohl využívat tyto finanční prostředky rovněž efektivně. Mohli bychom třeba opravovat silnice, rekonstruovat vysokoškolské koleje nebo zvýšit důchody. No, není to neprůstřelný argument pro legalizaci? Podpořili byste ji i vy?

A zde Tomio Okamura útočí na Piráty kvůli legalizaci drog, ale přitom ji sám prosazuje ve své knize.


Komentáře