Kvůli skleněnému oku nemohl sehnat roli, dnes zná Colomba celý svět: Peter Falk hrál svérázného detektiva 35 let – G.cz
Vyhledávání

Kvůli skleněnému oku nemohl sehnat roli, dnes zná Colomba celý svět: Peter Falk hrál svérázného detektiva 35 let

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

A ještě jedna věc! Neuvěřitelných 35 let hrál americký herec Peter Falk, který nás navždy opustil před 10 lety, svérázného poručíka Colomba. Ten bez větších potíží vyšetřil téměř jakýkoliv případ, k němuž se dostal. Málokdo pak ale ví, že za prvním dílem seriálu stál i tehdy neznámý Steven Spielberg...

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 23.6.2021, 10:13

Skleněné oko se studiu nelíbilo

Již ve třech letech museli doktoři mladému Peteru Falkovi odstranit kvůli nádoru pravé oko, takže byl po zbytek svého života nucen nosit skleněné. To mu ale nebránilo v tom, aby vedl vcelku normální dětství. Dokonce ve škole bavil své okolí tím, že si občas náhradní bulvu vyndal. Těsně před koncem druhé světové války se pokoušel přihlásit do námořnictva, ale byl nakonec pro své potíže se zrakem odmítnut – později se nechal slyšet, že dodnes nechápe, k čemu potřebuje kdokoliv na lodi krom kapitána dvě oči.

Po škole vyzkoušel několik různých prací a v mezičase hrál v amatérském divadle. Aby zlepšil svůj herecký přednes, rozhodl se přihlásit do divadelní školy pro profesionály, kam se dostal v podstatě podvodem. Shodou náhod se mu podařilo zaujmout spolužáky, přes které se dostal ke svému prvnímu agentovi, a v roce 1956 mohl konečně začít hereckou kariéru v New Yorku. I přesto, že měl hned ze začátku jako divadelní herec velký úspěch, stále se mu i vinou chybějícího oka nedařilo prosadit u filmu – po jednom neúspěšném castingu u Columbia Pictures mu bylo dokonce vedením studia řečeno, že „za tyhle peníze si můžeme najmout herce se dvěma očima“.

První díl Colomba režíroval mladý Spielberg

Po několika menších rolích se na něj v roce 1960 konečně usmálo štěstí, když byl vybrán do role vraha v detektivním filmu Murder Inc. – kritikům se snímek moc nelíbil, ale Falkův výkon všechny nadchnul a definitivně se z něj stal opravdový herec. V následujících letech si dříve odmítaný Falk zahrál v řadě klasických snímků, jako bylo válečné drama Anzio či komedie Velký závod. Jeho největší role měla ale ještě teprve přijít – v roce 1968 byl vybrán do pilotní epizody dnes již legendárního Colomba.

První dva díly měly u diváků úspěch, a tak se producenti rozhodli objednat další epizody. Regulérní první část seriálu pak mohli lidé sledovat na televizních obrazovkách v roce 1971, kdy se Peter Falk ve svém pomačkaném baloňáku a s doutníkem v puse objevil pod taktovkou tehdy teprve čtyřiadvacetiletého Stevena Spielberga, v němž Falk jako jeden z prvních uviděl obrovský talent.

Detektivní seriál překonal veškerá očekávání a z Colomba se během let stala jedna z nejlegendárnějších postav v historii televize. Pořad se vysílal po celém světě včetně socialistického Československa, kde se Colombo objevil již v roce 1975. Nejlépe popularitu seriálu popsal sám Peter Falk, když vyprávěl, že ho jednou v jedné malé africké vesničce obklopil dav nadšených malých dětí, které v něm poznaly slavného poručíka.

Přes enormní úspěch seriálu hrál Peter Falk nadále i v celovečerních filmech, z nichž nejslavnější je zřejmě Nebe nad Berlínem. V něm si zahrál fiktivní verzi sebe sama v městě rozděleném zdí. Svérázného detektiva pak Peter Falk hrál až do ledna 2003, kdy natočil poslední epizodu – i přesto, že na tom již nebyl zdravotně nejlépe, opakovaně prohlašoval, že by velice rád natočil ještě jedno skutečně finální Colombovo dobrodružství. Bohužel se mu to již vlivem postupující Alzheimerovy choroby nikdy nepodařilo a 23. června 2011 ve věku 83 let herec zemřel na zápal plic.

Podobné články

Doporučujeme

Další články