fb pixel Kvóty budou! Soudní dvůr Evropské unie zamítl žaloby odpůrců přerozdělování uprchlíků – G.cz
Vyhledávání

Kvóty budou! Soudní dvůr Evropské unie zamítl žaloby odpůrců přerozdělování uprchlíků

Kvóty na přerozdělování uprchlíků platí a musí se dodržovat. Co na tom, že jsou nefunkční a uprchlickou krizi nijak nezmírňují.
Zdroj: Profimedia.cz

Odpůrci povinných kvót na přerozdělování uprchlíků mezi jednotlivými členskými státy Evropské unie mají smůlu. Žaloby proti kvótám, kterou k Soudnímu dvoru EU podalo Slovensko a Maďarsko, byly soudem odmítnuty. Těm státům, které s kvótami nesouhlasí, tak nezbude nic jiného, než zatnout zuby a kvóty akceptovat, nebo se vystavit riziku vysokých sankcí.

Jan Palička
Jan Palička 6.9.2017, 12:13

Jedním z mechanismů, které Evropská unie vymyslela jako prostředek pro řešení dopadů uprchlické krize, byly i takzvané uprchlické kvóty. Podle nich se na evropské území příchozí migranti mají podle předem daného poměru přerozdělit mezi jednotlivé členské země. Tyto kvóty od samého počátku vyvolaly u některých členských států odmítavé reakce a tyto státy se postavily proti jejich přijetí.

Mezi zeměmi, které se od počátku stavěly proti kvótám, patřila i Česká republika. Ta spolu s ostatními státy v rámci Visegrádské čtyřky, tedy se Slovenskem, Maďarskem a Polskem, začala jednat o tom, že proti kvótám podá žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie. V průběhu jednání nicméně Česko, stejně jako Polsko, od žaloby upustilo a ta byla podána pouze Slovenskem a Maďarskem.

Jádrem žaloby bylo to, že podle Slovenska a Maďarska nebyly kvóty přijaty na základě formálně správných postupů. Již generální advokát, který žalobu obou států posuzoval, navrhl její zamítnutí. Tohoto názoru se držel i samotný soud, který skutečně jak slovenskou, tak maďarskou žalobu zamítl a potvrdil tak platnost uprchlických kvót. Na jejich základě by mělo být přerozděleno 120 tisíc uprchlíků, přičemž na Česko připadá 2600 osob, které dle kvót musí být na našem území přijaty.

Česko s kvótami i nadále nesouhlasí a považuje je za zásah do národní suverenity rozhodování o tom, komu stát udělí azyl. Paradoxem je, že i samotní vrcholní představitelé EU již uznali, že kvóty byly omylem, který se ukázal jako nefunkční, protože jsou to sami uprchlíci, kteří se přerozdělování odmítají účastnit a v případě svého přesunu do jiné země na základě kvót se dříve či později opět přesunou do zemí jako Německo nebo Švédsko, kde jsou jim poskytovány nejštědřejší sociální dávky.

Ač byly kvóty shledány nefunkčními a svým způsobem tak dala EU jejich odpůrcům za pravdu, nezbývá členským státům, než je po rozhodnutí Soudního dvora respektovat. V opačném případě hrozí ze strany unie tvrdé sankce v podobě vysoké jednorázové pokuty, dalších denních pokut za každý den odmítání kvót nebo i odstřižení od dotačních programů.

Tady se podívejte na pozitiva toho, že do Česka přijdou uprchlíci.

Podobné články

Doporučujeme

Další články