fb pixel Kurt Russell musel utéct z Hollywoodu kvůli politickému přesvědčení. Akční ikona totiž patří k libertariánům – G.cz
Vyhledávání

Kurt Russell musel utéct z Hollywoodu kvůli politickému přesvědčení. Akční ikona totiž patří k libertariánům

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

Kurt Russell patří mezi ikony akčního žánru, ačkoliv je docela jiný typ, než třeba Arnie nebo Sylvester Stallone. Dnes devětašedesátiletý herec začínal jako dětská hvězda ve filmu s Elvisem Presleym - ostatně, krále rock'n'rollu si posléze sám zahrál a dodnes patří k jeho nejlepším imitátorům. Hollywoodská legenda ale musela před třpytem showbyznysu utéct na ranč v Coloradu, a to kvůli svému politickému přesvědčení i svéráznému náhledu na manželskou tradici.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 17.3.2020, 16:56

Kurt Russell a Elvis Presley

Jeho otec byl majitelem baseballového klubu Portland Mavericks a on sám toužil po dráze profesionálního sportovce. Zranění ve dvaceti ale jasně určilo, kterým směrem se vydá - Kurt Russell, nositel pohledné, leč ostře řezané tváře, ale rozhodně nemusel začínat od nuly. Tahle osobitá ikona akčního žánru totiž začínala už v šesti letech jako dětská hvězda. Nadaný a usměvavý blonďák natolik zaujal lovce talentů od Walta Disneyho, a tak si ho pro jistotu uvázali ke spolupráci desetiletou smlouvou. Řada hraných rodinných snímků pomohla mladému Kurtovi s hereckým uměním, osudovým se mu ale stal jiný snímek.

Byl to hudební film Stalo se na světové výstavě, kde se objevil vedle krále rock'n'rollu, samotného Elvise Presleyho. Tahle slavná persóna pak už byla jistou formou s Russellem spjata po všechny následující roky; ve Forrestu Gumpovi ho namluvil, ve filmu 3000 mil na útěku ztvárnil jeho dvojníka. A zahrál si i samotného Elvise, a sice v životopisném televizním počinu Elvis, za nějž byl nominován na cenu Emmy. Režíroval ho John Carpenter, kultovní filmař, s nímž Russell vytvořil ještě celou řadu filmů. Jaké to byly a čím jsou významné, to se dozvíte v galerii tady:

Je to rebel!

Ačkoliv se Kurt Russell velmi rychle stal ikonou akčního žánru, snad i proto, že se typově odlišoval od typických drsňáků jako Arnold Schwarzenegger či Sylvester Stallone, a vyšvihl se mezi hollywoodskou smetánku, Los Angeles mu nikdy nesedlo. Je to totiž tak - ve filmové továrně na sny nemají rádi ty, kdo se příliš liší v oblasti politického smýšlení. Aktivista bojující za lidská práva by se ještě dal zvládnout, ale prominentní člen United States Libertarian Party? Kdepak, to bylo na ty konzervativní kapitalisty příliš. Russella přitom vychovávali jako Republikána, tenhle samorost se ale rychle trhnul.

I proto, že se s hollywoodským prostředím tím pádem nikdy nesžil, rozhodl se "uklidit" se na ranč do coloradského Aspenu, krajiny někdejšího "divokého Západu". Tam s ním odešla i jeho životní partnerka, herečka Goldie Hawn, se kterou je Russell od roku 1983, ale nikdy se nevzali a ani o tom nepřemýšleli. Ani v oblasti rodinného života totiž herec není tradiční. „Oba si myslíme, že když svoji lásku oficiálně podepíšete, v tu ránu se vytratí. Ale věřte nebo ne, po desítkách let společného soužití si stejně připadáte jako manželé. Svatba a rozvod, to jsou dvě nerozlučné věci. Když si někoho vezmete, rozvod na sebe nenechá dlouho čekat. Oba jsme si to s Goldie vyzkoušeli a už bychom to nechtěli opakovat,“ řekl kdysi Russell, jehož první manželství s herečkou Season Hubley vydrželo jen pět let.

Jak je vidět, nesezdaný život oběma vyhovuje. Hawn do rodiny přivedla dceru z předchozího vztahu, herečku Kate Hudson, která Russella považuje za otce, na jejich ranči se sama vdávala. Usedlost Hawn s Russellem opustili v roce 2003 - tehdy se přestěhovali do Vencouveru, aby se jejich společný syn Wyatt Russell mohl profesionálně věnovat hokeji.

Zvláštní jméno, Wyatt, že? Jak pro šerifa z indiánských dob. Ano, Kurt Russell prostě je tak trochu prérijní povaha. Takové role mu byly vždy nejmilejší a hraje je i ve stáru, naposledy se ve své typické poloze objevil v Tarantinových Osmi hrozných a byl tam vynikající. Dokáže pilotovat letadlo, je nadšeným lovcem a podporuje volné držení zbraní. I když stále hezoun s modrýma očima, do křížku s ním byste se asi dostat nechtěli.

Podobné články

Doporučujeme

Další články