fb pixel Butch Cassidy a Sundance Kid: Jeden z nejzásadnějších westernů dal světu ikonickou dvojici Newman–Redford – G.cz
Vyhledávání

Butch Cassidy a Sundance Kid: Jeden z nejzásadnějších westernů dal světu ikonickou dvojici Newman–Redford

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Každý někoho má: Čuk Geka, Timur svoji partu, Butch Cassidy Sundance Kida. Nebo spíš Paul Newman Roberta Redforda. Dvě legendární filmové hvězdy před 54 lety na plátně vytvořily zcela ikonickou dvojici banditů z Divokého západu a zapsaly se tak do myslí diváků jako skvěle fungující nerozlučná dvojice. Ve skutečnosti spolu ale tito hollywoodští idolové vlastně natočili jen dva snímky...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 22.10.2023, 13:40

Paul a Robert

24. října 1969 vstoupil do amerických kin western Butch Cassidy a Sundance Kid. Vypráví příběh dvou banditů z Divokého západu; elegantního Butche Cassidyho, který není nijak vynikající střelec, a Sundance Kida, který je naopak pistolník excelentní. Nerozlučná dvojice přátel prchá před spravedlností a i když se na čas pokusí žít poctivě, jejich společný osud dojde naplnění. Poměrně jednoduchá a typická žánrová zápletka, že? Přesto je tenhle přesně 54 let starý snímek naprosto zásadní pro celou americkou kinematografii. Proč?

Snímek režiséra George Roye Hilla dal totiž světu zcela ikonickou dvojici hrdinů – konkrétně 20. nejdůležitější dvojici na velkém seznamu Amerického filmového institutu „100 nejzásadnějších filmových hrdinů a padouchů“ – kterou nezapomenutelně ztvárnili Paul Newman (Butch Cassidy) a Robert Redford (Sundance Kid). Tehdy málo známý Redford a již slavná hvězda Newman vytvořili duo, které se u diváků dočkalo obrovského úspěchu. Dva charismatičtí idolové měli zástupy fanoušků, a tak se zdálo logické, že bude následovat klidně celá řada společných projektů. To se ale kupodivu nestalo.

Ti dva se pak před kamerou reálně sešli totiž už jen jednou, a to opět pod vedením Halla v kriminální komedii Podraz z roku 1973. I tak je ale filmoví nadšenci dodnes vnímají jako kultovní dvojku.

Prostě důležitý

Nejen tím se ovšem Butch Cassidy a Sundance Kid zapsali do historie stříbrného plátna. V roce 2003 film jako kulturní dědictví zařadili do amerického Národního filmového registru a v roce 2008 Americký filmový institut snímek označil za 7. nejdůležitější western historie.

Ve své době získal hned 4 Oscary, mimo jiné pro nejlepší filmovou píseň za průvodní song Raindrops Keep Fallin' on My Head, který jistojistě znáte. Dále byl soškou zlatého plešouna oceněn za hudbu, nejlepší původní scénář a kameru. Sám Redford dostal za svůj výkon cenu BAFTA. Že pro něj byla postava Sundance Kida tak osudová, dokazuje i fakt, že se mu stala inspirací, když vymýšlel název pro svůj filmový festival – a jak víme, dnes je festival nezávislých filmů Sudnance nejprestižnější a největší akcí svého druhu.

A tady čtěte o "Oscarovému propadáku" Smrt čeká všude, kterému nikdo nevěřil, nakonec ale vstoupil do historie.

Podobné články

Doporučujeme

Další články