fb pixel Krvavý rok v Afghánistánu: na zahraničních misích jsme letos přišli o 4 vojáky – G.cz
Vyhledávání

Krvavý rok v Afghánistánu: na zahraničních misích jsme letos přišli o 4 vojáky

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

V roce 2018 jsme ztratili na zahraničních misích čtyři vojáky. Všichni zahynuli v Afghánistánu, tedy zemi, ve které Česká armáda přišla o nejvíce mužů. Letos se odsud nevrátili rotný Martin Marcin (1982), desátník Kamil Beneš (1990), desátník Patrik Štěpánek (1993) a rotný Tomáš Procházka (1976). Čest jejich památce.

Václav Roman
Václav Roman 30.12.2018, 10:00

Afghánská tragédie

Nejčernějším dnem roku 2018 byl pro naši armádu 5. srpen, kdy si vzal sebevražedný atentátník za cíl české, americké a afghánské vojáky, kteří hlídkovali v okolí základny Bagrám v provincii Parván. Při útoku ve městě Čarikár byli zraněni dva Afghánci a jeden Američan. O život přišli tři čeští vojáci. Ti byli in memoriam vyznamenáni Křížem obrany státu a medailí Za hrdinství.

Vojáci šli na pěší patrolu, v jejich bezprostřední blízkosti se odpálil sebevražedný atentátník. K útoku se později přihlásil Tálibán. Rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek utrpěli zranění neslučitelná se životem. Jednalo se o členy 4. brigády rychlého nasazení ze 42. mechanizovaného praporu v Táboře.

„Jejich oběť zůstane v našich srdcích i v historii a dále posílí naše odhodlání,“ uvedl v reakci na útok velitel mise Rozhodná podpora (Resolute Support) John Nicholson. Právě v misi Rozhodná podpora všichni tři sloužili, měli na starosti území severně od základny Bagrám. Rozhodná podpora je nebojová mise Severoatlantické aliance, vojáci NATO mají za úkol podporovat afghánské bezpečnostní síly.

Nejmladšímu z padlé trojice bylo 25 let, nejstaršímu 36. Zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner uvedl, že i když byli poměrně mladí, rozhodně se nejednalo o nezkušené vojáky.

K dalšímu útoku, při kterém zahynul český voják, došlo 22. října v afghánské provincii Herát. Dvaačtyřicetiletý rotný Tomáš Procházka zemřel na základně Šindánd. Byl to kynolog z Centra vojenské kynologie Chotyně. Psovod Procházka se v momentě útoku, jehož cílem nebyli konkrétně čeští vojáci, ale vojáci koaliční, nacházel spolu se svým psem na korbě automobilu. Procházka byl ministrem obrany vyznamenán Křížem obrany státu in memoriam.

V Afghánistánu už padlo na misích celkem 14 českých vojáků. K nejtragičtějšímu útoku došlo 8. července 2014, kdy zahynulo při výbuchu v provincii Parván pět českých vojáků. Na místě zemřel četař Ivo Klusák, desátník Libor Ligač, desátník Jan Šenkýř a rotmistr David Beneš. Rotmistr Jaroslav Lieskovan zemřel podlehl zraněním 14. července 2014 v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

Všichni položili život za to, aby byl ve světě (a to včetně České republiky) větší klid.

A zde si můžete přečíst o tom, že máme být právem na co hrdí: úspěchy našich vojáků daleko za hranicemi naší země.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články