fb pixel Máme být právem na co hrdí: úspěchy našich vojáků daleko za hranicemi naší země – G.cz
Vyhledávání

Máme být právem na co hrdí: úspěchy našich vojáků daleko za hranicemi naší země

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

„Když na nás někdo zaútočí, budeme se bránit. Když někdo zavraždí naše kamarády, nenecháme to jen tak, pomstíme je.“ Tak by to mělo být a je dobře, že to tak je! Naši vojáci zaznamenali v Afghánistánu významný úspěch, když zabili spolupachatele srpnového útoku, při kterém zesnuli tři jejich kolegové, a dalšího pak zajali. A není to jediný úspěch našich mužů ve zbrani za hranicemi Česka.

Václav Roman
Václav Roman 17.10.2018, 11:48

Pachatelé dopadeni!

Informaci o úspěšné misi českých výsadkářů přinesly dnes Lidové noviny. Ačkoliv k tomu došlo už před delší dobou při rozsáhlé akci, další operace stále probíhají, takže jsou na generálním štábu i ministerstvu obrany na slovo skoupí.

K událostem, z nichž vzešla odvetná akce, došlo 5. srpna tohoto roku, kdy si vzal sebevražedný atentátník za cíl vojáky české, americké a afghánské armády. Při útoku zemřeli tři čeští vojáci, Kamil Beneš, Patrik Štěpánek a Martin Marcin, dále byli zraněni dva Afghánci a jeden Američan. Nedlouho na to bylo zjištěno, že sebevražedný atentátník neplánoval atentát sám. Pátrání nakonec vyústilo v úspěšný odvetný útok. Čeští vojáci měli vypátrat spolupachatele atentátu díky zpravodajským informacím od spojenců. Samotný útok provedla 601. skupina speciálních sil generála Moravce z Prostějova.

Zatímco nikdo nechce tento úspěch českých výsadkářů komentovat, podívejme se krátce na úspěchy českých vojáků v zahraničích misích posledních let.

Těžce zkoušená armáda

Bylo by mylné si myslet, že obrana naší vlasti začíná na našich hranicích. O míru, svobodě a bezpečnosti se rozhoduje na zahraničních misích. Vždy jsme měli kvalitní vojáky, kteří však byli v historii postaveni před těžké zkoušky. Vezměme za příklad mnichovské trauma, kdy nás naše armáda kvůli politickým rozhodnutím bránit nemohla, další ránu do zátylku pak dostala po komunistickém puči v únoru 1948 a do třetice všeho zlého byla poznamenána v srpnu 1968.

Krize však byla zažehnána a reputace naší armády se zlepšuje. Na současných zahraničních misích jsou naši vojáci oceňováni, platí především za výborné odborníky. Zatímco krátce po revoluci v roce 1989 jsme byli v koalici mezinárodních sil téměř neznámou tváří, dnes už to rozhodně neplatí. Stali jsme se respektovanými partnery. Vše se odvíjí od dobré koncepce, nákupu moderních zbraní a vojenské techniky, ale hlavně kvalitního výcviku.

Naši hrdinové

Za vyhlášené platí zvláště naši chemici. V lednu letošního roku odletěla do Iráku skupina 12 armádních chemiků, aby v zemi, která bojuje s islámskými radikály, vycvičila své kolegy. Vojáci náležící k 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce dostali za úkol vycvičit specialisty chemického vojska irácké armády. Zvláště se měli zaměřit na oblast ochrany proti zbraním hromadného ničení. S protichemickou ochranou mají naši vojáci cenné zkušenosti. Předtím už školili a cvičili chemiky například v Kuvajtu, Afghánistánu a Jordánsku. Na naše chemiky můžeme být právem hrdí!

A pak tu jsou například naši vojenští piloti. Ti prokázali své schopnosti za druhé světové války. I v novodobé historii našeho vojenství však díky nim slavíme úspěchy. V roce 2015 se stal velitelem mezinárodní výcvikové letky v Afghánistánu major Miroslav Šajban. Do té doby veleli letce jen Američané. Čeští letci zde předtím působili už osm let a tento akt je možné chápat jako ocenění jejich výborné práce.

V Afghánistánu ještě chvilku zůstaneme. Úspěchy zde sklízela 7. strážní rota, která od listopadu 2016 do ledna 2017 provedla v přiděleném prostoru na 220 patrol. Zabraňovali například odpalování raket na základnu Bagrám a zamezovali povstaleckým skupinám pokládat výbušniny na místní komunikace. Výbušniny nejenom odhalovali, ale též zneškodňovali. Úspěch zaznamenali také při pátrání po drogách.

Za významný úspěch lze považovat skutečnost, že se český voják stal předsedou vojenského výboru NATO. Nejvyšším vojenským představitelem severoatlantické aliance byl zvolen v roce 2015 generál Armády ČR Petr Pavel, tuto významnou funkci vykonával až do vypršení svého mandátu v letošním roce.

Když zalistujeme výroční zprávou zpravodajské služby české armády z roku 2010, dozvíme se, že naši zpravodajci předali spojencům informace o pohybu mezinárodních teroristů, což mimo jiné zabránilo několika útokům na české vojáky v Afghánistánu. V dokumentu se dokonce píše, že informace, které předaly spojencům, mohly přispět i k dopadení nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina.

A zde si můžete přečíst, jak se diskutovalo o třech mrtvých Češích v Afghánistánu na sociálních sítích.

Podobné články

Doporučujeme

Další články