fb pixel První zatčení konfederační špionky Belle Boyd: Díky válce se seznámila s manželem, stal se jím nepřátelský námořní důstojník Unie – G.cz
Vyhledávání

První zatčení konfederační špionky Belle Boyd: Díky válce se seznámila s manželem, stal se jím nepřátelský námořní důstojník Unie

Zdroj: Brady-Handy Photograph Collection (Library of Congress); restored by Coffeeandcrumbs, the digital ID cwpbh.03501., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80805875

Mezi lety 1861 až 1865 probíhal na území dnešních Spojených států amerických jeden z nejdůležitějších konfliktů pro vývoj amerického kontinentu. Na pozadí občanské války byla dne 29. července roku 1862 zatčena vojáky Unie konfederační špionka Marie Isabella „Belle Boyd“. Držena byla ve věznici Old Capitol ve Washingtonu, D.C. Jednalo se o první ze tří zatčení této zkušené špionky, která během války obstarávala Konfederaci důležité informace.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 29.7.2023, 11:48

První smrt

Belle Boyd, která se narodila v americké Virginii, bylo na začátku války pouhých 17 let. Pocházela z prominentní otrokářské rodiny v Martinsburgu ve Virginii (dnes Západní Virginie) v údolí Shenandoah. V roce 1861 zastřelila vojáka Unie, který urážel její matku a vyhrožoval, že prohledá jejich dům. Důstojníci Unie ji posléze vyšetřovali a rozhodli, že střelba byla oprávněná.

Brzy po incidentu se střelbou začala Boyd se špionážní prací pro Konfederaci. Využívala svých půvabů k tomu, aby se zapojovala do rozhovorů s vojáky a důstojníky Unie a získávala informace o federálních vojenských záležitostech. Důstojníci Unie ji však po nějaké době ze špionáže pochopitelně podezřívali a v březnu roku 1862 ji vykázali dále na jih do Shenandoahu, do Front Royal ve Virginii.

Špionka

O pouhé dva měsíce později Belle Boyd osobně předala důležité informace generálu Thomasi J. „Stonewallovi“ Jacksonovi během jeho tažení v údolí, které umožnilo Konfederaci porazit síly generála Nathaniela Bankse v bitvě u Winchesteru. Při jiném incidentu Boyd zase předala dva jezdce Unie, kteří ji doprovázeli domů přes linie Unie, piketům Konfederace jako válečné zajatce.

Boydová byla několikrát zadržena. Poprvé k tomu došlo 29. července roku 1862, načež byla umístěna do věznice Old Capitol ve Washingtonu. Její věznění však zřejmě znamenalo jen „omezené útrapy“. Dostalo se jí mnoha zvláštních ohledů a dokonce se zasnoubila se spoluvězněm.

Válkou ke svatbě

Po propuštění o měsíc později dostala od správce věznice výbavu a byla pod ochranou poslána do Richmondu ve Virginii. V roce 1863 byla Boydová znovu zatčena a tři měsíce vězněna. Po tomto druhém uvěznění se stala kurýrkou tajných zpráv do Velké Británie.

V roce 1864 byla její loď zajata u pobřeží Severní Karolíny a loď i posádka byly převezeny do New Yorku. Kapitán Samuel Hardinge, jenž velel lodi Unie, která zajala loď Belle Boyd, byl spatřen s nepřátelskou špionkou, jak společně v New Yorku nakupují. Následoval ji do Londýna a brzy poté se vzali.

Boyd brzy po skončení války ovdověla, ze svazku se však narodilo jedno dítě. Belle Boyd, které bylo v tu dobu teprve 21 let, zúročila své špionážní zkušenosti v knize a herecké kariéře. Zemřela ve Wisconsinu v roce 1900 ve věku 56 let.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články