fb pixel
Vyhledávání

Krvavé milénium: Smrt na dně láhve. Příběh metanolové aféry, ze kterého dodnes běhá mráz po zádech

Methyl kauza
Zdroj: Profimedia

Alkohol je v Česku nejoblíbenější drogou. Je také neuvěřitelně levný, v restauraci většinou stojí pivo méně než džus. Líh je tedy velice lukrativním zbožím v Česku a nebyli bychom to my Češi, kdyby nás nenapadlo, jak se na celé věci přiživit. Již ve starověku obsahoval Chammurapiho zákoník trest smrti za pančování alkoholu. Případ metanolu odkryl dvě kauzy na sebe navázané – příběh člověka, který vše přehnal a přilákal pozornost policie, a příběh lihového barona Radka Březiny a jeho gangu.

Václav Adamus
Václav Adamus 13.6.2022, 20:42

Vše začíná na Moravě, konkrétně ve Zlíně. Toto město je známé kauzou lehkých topných olejů, několik lidí v souvislosti s LTO vyletělo ve Zlíně do vzduchu. Málokdo ví, že paralelně s touto kauzou probíhaly daňové podvody s lihem. V devadesátých letech se k nám dovážel nezdaněný líh, jelikož dostal jiné označení – vydávali jej za čisticí prostředek (např. silicarbon), rozdíl na každém kamionu byl 7 až 8 milionů korun, které šly do kapsy obchodníkovi, jenž neplatil daň. V devadesátých letech také podvodníci zjišťují, jakým způsobem mohou znehodnocený (denaturovaný) líh upravit tak, aby byl znovu pitelný. Stačí k tomu pouhé Savo.

Odborníci soudí, že ředěný alkohol byl nejspíš na Moravě (ale i mimo ni) již v devadesátých letech. Je dost možné, že placatka, kterou jste si koupil v trafice někde na ostravském sídlišti mezi léty 1996 až 2012, obsahovala buď alkohol zbavený denaturace pomocí Sava, či byl naředěný metanolem. Metanol je, jak víme, jedovatý, po jeho požití má být právě etanol tím, co ruší jeho negativní účinky. Tato formule byla mezi moravskými černými obchodníky s lihem známa. Je tedy možné, že se několik let u nás pil naředěný alkohol a až v roce 2012 celá věc praskla, protože někdo byl chamtivý a začal ředit etanol s metanolem v poměru 50/50. A lidé začali umírat. Byla to dvojice Rudolf Fian a Tomáš Křepela. Oba nakonec dostali u soudu doživotí. Jejich kauza však pomohla odkrýt impérium Radka Březiny a jeho bratra. Jejich líh nikdy nikoho nezabil, ale na daňových podvodech měli okrást stát o 6 miliard.

Radek Březina měl byznys, který se specializoval na výrobu autochemie. Měl výjimečné povolení, jako jediný ve státě (údajně) mohl dovezený líh denaturovat. To také kontrolovali celníci, vlastně si z nich udělal alibi, jelikož nikdy nezjistili pochybení – jak by mohli. Březina to udělal tak, že kontrolovali pokaždé ten samý denaturovaný líh. Celý areál byl plný sudů čistého lihu, který byl nezdaněný a který nepoužil na výrobu autochemie, ale vyráběl z něj konzumní alkohol. Měl kontakty na vysoké politiky a postupně ovládl Zlínský kraj, Olomouc a okolí. Na Moravě panovala velká nezaměstnanost a Březina platil hned na ruku a nezajímalo jej, kolik máte exekucí. K ukrývání alkoholu používali staré továrny, sklady plné nepořádku. Pan Klíma vzpomíná, že jeden takový prostor byl pod podlahou obrovské místnosti v opuštěné továrně. Přístup k obří nádrži zajišťoval dutý sloup. Březina své impérium ovládal strachem. Ačkoliv se mu nepřipisuje žádná oběť, dovedl si respekt zjednat s tvrdostí sobě vlastní. Jednou pojal podezření, že jej jeho zaměstnanec okrádá. Byl to mladý kluk a jeho otec vypráví, kterak jej Březina na devět měsíců zavřel do tmavé místnosti bez oken. Měl jej také mučit elektrickým proudem. Na otázku pana Josefa Klímy, zda jeho syn vypovídal na policii, mávl rukou a odvětil, že je to vzdálená rodina. S touto mentalitou, která na Zlínsku převládá, Březina počítal. A nespletl se, našlo se jen málo svědků, kteří byli ochotni proti němu svědčit. Březina byl nakonec odsouzen za daňové podvody na 14 let. Zatkli jej, když se schovával v kupce sena. Vlastně to pro něj bylo vysvobození, snažil se dýchat co nejméně a málem ve svém úkrytu dostal infarkt, připravil stát o více než 6 miliard. V celé metanolové aféře zemřelo asi 48 lidí a 132 bylo otráveno (mělo zdravotní komplikace).

ZDROJE:

wikipedie, extra.cz, České podsvětí (podcast)

Podobné články

Doporučujeme

Další články