fb pixel Krvavé milénium, Michael Šváb: Mafián, který lákal české podnikatele do zahraničí. Nikdy už se nevrátili zpět – G.cz
Vyhledávání

Krvavé milénium, Michael Šváb: Mafián, který lákal české podnikatele do zahraničí. Nikdy už se nevrátili zpět

Michael Šváb
Zdroj: Profimedia

Příběh, který by klidně mohl natočit Tarantino, se stal v Čechách. Vlastně by si jej hlavní protagonista mohl natočit sám. Jde totiž o příběh gangstera, jenž se zhlédl v mafiánech na filmovém plátně a rozhodl se je napodobit ve skutečném životě.

Václav Adamus
Václav Adamus 12.6.2022, 21:38

Dnešní díl nese název Krvavé milénium, jelikož gang, o kterém zde budeme mluvit, působil od roku 2000. Je studenou sprchou pro ty, kteří si myslí, že devadesátkami vše skončilo, nebo že jediný gangster spojený s policií byl Berdych a jeho gang. Dnešní příběh je o muži, jenž měl o sobě velké mínění. Nejspíš často unikal do své hlavy, kde si vytvořit fantazii, která se však v realitě rozpadla. Zhlédl se v akčních filmech (podobně jako Berdych). V určitém bodě si uvědomil, že nemá co ztratit – sny se mu splnit nepodařilo, je také zadlužený a má několik exekucí. Před soudem Michael Šváb později tvrdil, že si uvědomil, že je již na úplném dně, tak ho napadlo dát se na dráhu zločinu. Jak ale vše začalo?

Pro člověka jako byl Šváb musel být komunismus hotovým peklem, byl milovníkem svobody a bohémství. Toužil po útěku z komunistického Československa do vysněné Ameriky, konkrétně na Aljašku, kde se chtěl stát zlatokopem. Byl velice houževnatý a v roce 1988 se mu skutečně podařilo emigrovat na Aljašku. Ovšem zlato zde netěžil, lovil kraby. Na tomto příběhu lze ilustrovat jeho život – velká očekávání jsou střídána velkým zklamáním. V Československu se mezitím jeho sestra seznámila s Martinem Dejdarem, ani Šváb nelenil a do vlasti se vrací s americkou přítelkyní. Nakonec mají dvojitou svatbu. Nebyl by to Šváb, kdyby nechtěl známosti s Dejdarem využít pro realizaci svých filmových snů. Přesvědčí herce, že společně natočí trhák roku, který proslaví Česko i v zahraničí. Že to mysleli vážně, lze vidět již v obsazení filmu Panství (1999), mezi zahraničními hvězdami nalezneme například i jméno Peter O'Toole. Film byl však pravým opakem, propadl na celé čáře a z Dejdara, jakožto producenta, udělá dlužníka, který splácel své dluhy za film celých 13 let. Rozpočet filmu byl 170 000 000 korun, jednalo se o třetí nejdražší film v Česku. Švábovi však tato prohra nestačila, stále toužil být producentem filmových trháků ve stylu Hollywoodu. Tentokrát chtěl zfilmovat Bídníky, dokonce pozval i Johna Malkoviche. Tedy prý pozval, na jeho jméno lákal sponzory. Vše prasklo v momentě, kdy se ukázalo, že Malkovich o žádném Švábovi ani Bídnících neslyšel. Na projektu zpronevěřil 11 milionů korun a byl odsouzen na 6 let. Efekt byl však úplně opačný než nápravný, poznal zde nové kumpány, naučil se novým věcem a hlavně připravil plán pro svou budoucí zločineckou kariéru po propuštění.

Švábův gang

Švábův modus operandi byl vlastně velice jednoduchý – vylákat bohatého českého podnikatele do zahraničí (samozřejmě pod jinou identitou, Šváb se vydával i za ženy), zavraždit jej, zbavit se těla. Byl si jistý, že si policie nitky nespojí, věřil v to, že vymyslel dokonalý zločin. Jeho první alter ego, pod kterým lákal podnikatele do zahraničí, bylo Robert Kellner. Příjmení si nevybral náhodou, mělo evokovat finanční asociace. První akce byla úspěšná a obešla se bez vraždy. Podnikatel, jehož jméno dodnes zůstalo utajeno, byl vylákán do španělské Valencie. Vše bylo velice amatérské, podnikatel měl několikrát příležitost k útěku, také v jeho blízkosti zapomněli pistoli. Chtěli po něm 5 milionů dolarů, usmlouval to na 2, po převodu byl propuštěn a odletěl zpět do Prahy. Také únoscům domluvil, aby už podobné věci nedělali, když mají nyní tolik peněz. Ti mu dokonce slíbili, že se zločinné kariéry vzdají, podnikatel po návratu nic nenahlásí. V dalších akcích se Šváb vydává za podnikatelku Moniku, v roce 2011 se pokoušel vylákat elitního hráče pokeru Martina Staszka. Snaží se jej vylákat do Cannes, ale tlačí tak na pilu, že Staszek začne tušit podvod, takže vše nakonec odmítne.

První vražda

První případ vraždy gangu nakonec přispěl k odhalení celé skupiny. Vylákal do Dubaje bohatého podnikatele – záminka je fiktivní smlouva o stavebním projektu v Bratislavě. Podnikatel netuší, že místo lukrativního kšeftu najde v pouštním království smrt. Ubytuje se v hotelu, v pokoji již na něj čekají. Podnikatele přinutí vydat PIN kód, poté musí vypít láhev tvrdého alkoholu. Následně jej odvezou do pouště, kde je ubit. Vykonavatel vraždy Petr Klement po cestě zpět nechává zapnutou kameru, natočí rozhovor, který později usvědčí gang z vraždy. Profesionalita rozhodně nebyla jejich šálkem kávy. V roce 2013 vylákají podnikatele Petra Vlacha do francouzského města Nice. Mají prý zájem o koupi jeho dvou pražských vil, které inzeruje. Skončí spoutaný a tvrdě jej vydírají. Donutí jej zkontaktovat svého bankéře, aby jim převedl 10 milionů korun na účet. Ten však pojme podezření a transakci neuskuteční. Podezření však pojmou také únosci – myslí si, že je jim policie už na stopě. Zpanikaří a rozhodnou se přemastit do Itálie, Vlach je pro ně až příliš nebezpečný, je zastřelen na italsko-rakouských hranicích. Znovu se ukazuje amatérství celého gangu – Šváb se nechal natočit bezpečnostní kamerou při výběru peněz kreditkou nebohého podnikatele. Soud nemá se Švábem žádné slitování, dostává doživotí.

ZDROJE:

České podsvětí, wikipedie, Extra.cz, ČSFD, Novinky.cz

Podobné články

Doporučujeme

Další články