fb pixel Krvavé devadesátky: Lepší vrabec v hrsti, nežli Holub na střeše. Košický mafián málem ovládl část Slovenska. Měl tajnou místnost na operace postřelených členů klanu a mučení podnikatelů – G.cz
Vyhledávání

Krvavé devadesátky: Lepší vrabec v hrsti, nežli Holub na střeše. Košický mafián málem ovládl část Slovenska. Měl tajnou místnost na operace postřelených členů klanu a mučení podnikatelů

Slovenská mafie
Zdroj: Profimedia

Košice devadesátých let byly drsným městem. Ostatně zrovna tak jako další velká města na Slovensku, která byla stejně jako Košice pod nadvládou mafie. V dnešním díle se podíváme na organizovaný zločin olašských Romů.

Václav Adamus
Václav Adamus 26.1.2022, 22:42

Problém všech mafiánů je, že vždy chtějí více a mají nezdolnou sebedůvěru. To je také případ Róberta Holuba. Uvěřil, že krytí, které mu poskytovaly bezpečnostní služby, potrvá navěky. Mýlil se...

Cesta mafiána

Róbert Holub byl olašský Rom. Začínal jako zloděj aut, také mu nebyly cizí drobné podvody. Pocházel ze Spiše, začátkem 90. let se dostal do Košic. Začal se motat mezi místními veksláky a galerkou. Ta se soustředila kolem hotelu Slovan. Zde se seznámil se svými budoucími kumpány Štefanem Fabiánem a Karolem Kolárikem. První jmenovaný byl hned po Holubovi nejdůležitější ve skupině, je to také jeden z mála mafiánů majících vysokoškolské vzdělání.

Ochrana podnikatelů

Holub se se svými kumpány brzy přeorientoval na vymáhání výplatného. Vybírali si bohaté košické podnikatele. Například když majitel restaurace odmítal zaplatit, tak jej pravidelně navštěvovali nabušenci, kteří mu likvidovali interiér a zařízení. Brzy si uvědomil, že ochranu potřebuje. Své „podnikání“ se rozhodli zastřešit. Revoluce v listopadu 1989 umožnila vznik bezpečnostních agentur (slovensky CBS – civilně-bezpečnostní služba). Holubovci si také jednu založili. Jmenovala se Secura. Holub, který měl kontakty na bezpečnostní složky, si vše pojistil tím, že oficiálním šéfem služby udělal manželku kriminalisty z košické kriminálky. Toto jim umožnilo masové vybírání výpalného, nálepka Secura se brzy octla na dveřích všech nočních klubů v Košicích.

Hlavní štáb gangu

Později se podvodem a vydíráním povedlo gangu získat rodinný dům ve Vajkovcích. Ten sloužil jako jakýsi hlavní stan, rodiny mafiánů zde nejezdily. Měli zde místnost, kterou užívali jako operační sál. Jelikož postřelený mafián nemůže do nemocnice, měli tedy i svého, dobře placeného chirurga.

Jako v hollywoodském filmu

Jak se z Holuba stával stále větší a větší boss, začal vyčnívat a vadit ostatním. Hlavně Černákovu gangu a bezpečnostním službám. Podobně jako bratři Diničovi došel k myšlence legalizovat své podnikání a stát se počestným občanem. To už ovšem nestihne. Je na něj spáchána řada atentátů, všechny přežije. 24. září 1997 se měl setkat v baru Amadeus s Mikulášem Černákem, doprovázel jej Fabián. Chvíli před 20. hodinou vstoupil do místnosti maskovaný muž, který vystřelil dávku ze samopalu na Holuba a jeho společníka, Černáka nechal být. Fabián na místě umírá, Holuba převážejí do nemocnice. Tam však hrůza nekončí. Přes okno je rozstřílen, zatímco leží v bezvědomí. Střelec se vyšplhal po střeše. Toto je konec mafiánského bosse z Košic. Zbývá jen dodat, že v den jeho popravy se v hotelu, v němž se bar nacházel, konal večírek SIS (Slovenské bezpečnostní služby). Holub díky svému krytí v bezpečnostních orgánech stejně jako jiní slovenští mafiáni nikdy nepředstoupil před soud.

ZDROJE:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Štěpán_Fabián

https://sk.wikipedia.org/wiki/Róbert_Holub

Mafiáni (dokumentární série, 2015)

Podobné články

Doporučujeme

Další články