Nájemný vrah Al Capona
Mickey Cohen se narodil 4. září 1913 do chudé židovské rodiny v Brooklynu, ale záhy poté se se svou ovdovělou matkou přestěhoval do Los Angeles. Již od dětství přitahoval problémy a v pouhých 9 letech byl poslán do polepšovny. Jako puberťák pak organizoval nelegální zápasy, a dokonce se na čas stal profesionálním boxerem. Jeho sportovní kariéra ale skončila po pouhých 3 letech a Cohen se poté vydal cestou organizovaného zločinu – po krátkém působení v New Yorku se nakonec usídlil v Chicagu, kde nějakou dobu spolupracoval i s legendárním Al Caponem.
Během prohibice byl jako člen chicagské mafie zatčen poté, co byl obviněn z vražd několika gangsterů během karetních her – po propuštění byl mladším bratrem Al Capona, Mattiem Caponem, poslán do Clevelandu, kde se poprvé setkal s Meyerem Lanskym a „zakladatelem Las Vegas“ Bugsym Siegelem.
Sbírka pro Izraelce
V roce 1939 se Cohen konečně vrátil do Los Angeles – byl přidělen jako pravá ruka Bugsymu Siegelovi, aby mu pomáhal s budováním jeho neslavného Flamingo Hotelu. Zároveň Cohen vedl úspěšnou sázkovou kancelář, pomocí které získával stále větší moc a bohatství. Když pak mafiánská konference v roce 1947 rozhodla, že problémový Bugsy musí být odstraněn, byla to pro Cohena velká rána. Traduje se, že byl ze zavraždění svého přítele tak zdrcen, že jednoho dne vtrhnul do hotelu Roosevelt v Los Angeles, kde se podle jeho informací měli Bugsyho vrazi vyskytovat. Následně prý vypálil do vzduchu několik ran z brokovnice, zatímco vrahy vyzýval, aby se mu šli do 10 minut před budovu postavit. Na jeho volání nikdo nezareagoval, a tak byl Cohen nucen utíkat před přivolanou policejní hlídkou.
Po Bugsyho smrti se z Cohena stal jeden z nejvlivnějších mafiánů v Los Angeles – ze strachu o vlastní život Cohen jezdil zásadně jen v opancéřovaném cadillacu a rozhodl se přestavět svůj dům v nedobytnou pevnost plnou bodyguardů. Dokonce tehdy žertoval, že má v ložnici skříň se zbraněmi, které skladuje hned vedle svých 200 na míru šitých obleků. V té době se Cohen rozhodl pomoci svým židovským bratrům, kteří tehdy vedli v Palestině válku proti britské nadvládě. Ta nakonec vedla k vyhlášení státu Izrael – mafián za tímto účelem kontaktoval budoucího izraelského premiéra Menachema Begina, jenž toho času šéfoval ozbrojené odbojové organizaci Irgun. Ta prováděla teroristické útoky proti britským cílům. Cohen následně osobně požádal své mafiánské kolegy, aby izraelským bojovníkům také přispěli nějakou částkou. Několikrát se stalo, že Cohen nebyl spokojen s výší finančního příspěvku – po následném „důrazném“ upozornění byla částka okamžitě navýšena.
Mafián se zmrzlinou
V roce 1950 začalo vládní vyšetřování Cohenovy mafiánské činnosti a i přes důkladnou práci všech vyšetřovatelů se vlivnému mafiánovi podařilo dokázat jen krácení daně, za což byl v roce 1951 uvězněn. Po propuštění o 4 roky později se z Cohena stala celebrita – gangster se rozhodl část svého byznysu legalizovat a během 50. let provozoval v Los Angeles květinářství, benzínové kluby, kasina, a dokonce i luxusní obchod s pánskou konfekcí. Aby ještě zvýšil svou popularitu, pořídil si zmrzlinářský vůz, s nímž jezdil po ulicích města a nabízel kolemjdoucím kornouty s mraženou lahůdkou.
V roce 1961 byl Cohen opět uvězněn za další krácení daní a posléze poslán do Alcatrazu, odkud byl propuštěn jako jediný člověk v historii na kauci – jeho žádost podepsal sám předseda Nejvyššího soudu Earl Warren. Zbytek trestu si Cohen odpykal v Atlantském federálním vězení, kde se ho jeho spoluvězeň pokusil zabít olověnou trubkou. Po propuštění v roce 1972 se Cohen vrátil ke svému statusu celebrity, a dokonce se vydal na turné po Spojených státech, kde v televizních pořadech vyprávěl o svém mafiánském životě. Mickey Cohen nakonec zemřel v roce 1976 ve spánku na rakovinu žaludku. Bylo mu 62 let.
A tady si přečtěte příbeh Luckyho Luciana.