fb pixel Krušovický průvodce mistrovstvím světa v hokeji. Díl 4. – čím jsou slovenské hokejové svatostánky zajímavé – G.cz
Vyhledávání

Krušovický průvodce mistrovstvím světa v hokeji. Díl 4. – čím jsou slovenské hokejové svatostánky zajímavé

Stadiony v Košicích a Bratislavě jsou zajímavé daleko více věcmi než jen tím, že se v nich odehrávají boje základní skupiny a posléze také zápasy o medaile.

Václav Rybář
Václav Rybář 16.5.2019, 11:27

Stadion Ondreje Nepely (Bratislava)

Na tomto stadionu se hraje základní skupina, v níž se nachází i Česko, takže už jste jej pravděpodobně viděli naživo během uplynulých prvních zápasů. Hokejové mistrovství tu bude i finišovat, protože stadion o kapacitě přes 10 tisíc míst je to nejmodernější, co může Slovensko nabídnout. Historie architektonicky výrazné haly je docela bohatá. Už v roce 1940 na nynějším místě, pár kilometrů od historického centra Bratislavy, vyrostla veřejná ledová plocha a na konci čtyřicátých let kolem ní město postavilo betonové tribuny pro až jedenáct tisíc lidí. Oblíbené místo se stalo v roce 1958 dějištěm ME v krasobruslení a u této příležitosti nechalo město stadion zastřešit a zbudovalo i čtyři tisíce míst k sezení.

Až do revoluce zůstal stadion víceméně v původním stavu, jen s drobnými renovacemi. Velkou obměnou prošel v roce 1992, kdy se na něm mělo konat mistrovství světa v hokeji. Interiér se změnil k nepoznání, sektor stání se zrušil ve prospěch dalších míst k sezení, předělány byly šatny i veškeré zázemí a došlo k modernizaci všech technologií.

V roce 2009 se před konáním dalšího mistrovství světa v hokeji přistoupilo k masivní modernizaci, na kterou město i stát vyhradily 74 milionů EUR. Stavba byla nakonec o něco dražší a dokončovala se jen pár týdnů před začátkem MS. Vše se nakonec stihlo. Osmdesát procent původního stadionu lehlo popelem, přibyla úplně nová tréninková plocha a z haly ledních sportů se stalo víceúčelové sportoviště, na kterém se od roku 2011 konala i celá řada velkých hudebních koncertů.

Před letošním mistrovstvím světa v hokeji spolykal stadion další dva miliony EUR v renovacích, aby nabídnul hráčům i divákům nejlepší možný zážitek. S kapacitou 10110 míst a veškerým myslitelným zázemím jde o jeden z nejmodernějších evropských stadionů. Podívat se na něj můžete i vy. Před zahájením MS jste si mohli s hlavním sponzorem Krušovice zasoutěžit o desítky vstupenek, ale ani teď není pozdě. Na Facebooku Krušovic se totiž i během konání turnaje nárazově soutěží o další lístky. Pokud byste si tedy chtěli udělt výlet do Bratislavy na účet královského pivovaru, ještě není pozdě.

Kdo byl Ondrej Nepela
Bratislavský stadion je pojmenován po krasobruslaři Ondreji Nepelovi, který byl osminásobným mistrem Československa, pětinásobným mistrem Evropy, trojnásobným mistrem světa a olympijským vítězem z olympiády v Sapporu (1972). Neuvěřitelný talent a dříč, přeborník povinných sestav a vítěz ankety Nejúspěšnější slovenský sportovec 20. století. Nepela bohužel zemřel mladý, ve věku pouhých 38 let, jako vůbec první ze známých úspěšných sportovců podlehl infekci HIV. Stadion nese jeho jméno od rekonstrukce v roce 2011. Letos byl Ondrej Nepela slavnostně uveden do Světové krasobruslařské síně slávy.

Steel Aréna alias stadion Ladislava Trojáka (Košice)

V Košicích hrají základní skupinu domácí Slováci, a je to hodně nabitá parta. Dost na to, abyste o případném výletu na jihovýchod Slovenska zauvažovali. Stadion je kolbištěm veleúspěšného týmu HC Košice, který v poslední dekádě doslova válcuje slovenskou extraligu. Jestliže v Bratislavě se na místě dnešního stadionu improvizovaně bruslilo už v roce 1871, pak Košice nynější hlavní město předběhly, dokonce o tři roky. Necelé století si ale stadion musel počkat na zastřešení a až v roce 1996 začala jeho rozsáhlá rekonstrukce, která se protáhla na deset let. V roce 2006 byla moderní hokejová hala slavnostně otevřena a pojmenována na počest hlavního sponzora místního klubu – U.S. Steel Košice.

I v Košicích vystupují známí hudební interpreti a moderní zázemí arény umožnilo odehrání vybraných zápasů už při MS v hokeji před osmi lety. Teď jsou Košice opět ve hře a rozložení zápasů nahrává především domácím fanouškům, kteří se mohou na zápasy svého týmu sjet z celého Slovenska. Ve skupině A jsou se Slováky i USA, Kanada, Finsko, Německo, Dánsko, Francie a Velká Británie. O kvalitní hokej tedy v Košicích rozhodně není nouze.

Kdo byl Ladislav Troják
Steel Aréna se dříve jmenovala Košický štadion Ladislava Trojáka a toto jméno v podstatě zůstává i dnes, ačkoliv se používá marketingem diktované Steel Aréna. Ladislav Troják byl prvním slovenským hokejistou s titulem mistra světa. Získal ho v roce 1947 v dresu československé hokejové reprezentace. Tou dobou už měl na kontě čtyři ligové tituly v dresu LTC Praha a světový bronz. V roce 1948 přidal do sbírky i světové stříbro a určitě by nešlo o poslední cenný kov, kdyby nezasáhla tragédie. Československá hokejová reprezentace tehdy v rámci přípravy na další MS hrála zápasy v Pařiži a Londýně. Šest hráčů se však ve Francii zdrželo, kvůli nevyřízeným vízům a odcestovali do Londýna o několik dnů později soukromým letadlem (Air France tehdy zrovna stávkovalo). Do cíle nikdy nedoletěli, protože letoun se nad kanálem La Manche znenadání zřítil. Mezi šesti zesnulými hokejovými mistry byl bohužel i čtyřiatřicetiletý Ladislav Troják. Na památku předčasně vyhaslého života nese košický stadion právě jeho jméno.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články