Krize se nejvíce promítla do obchodu a služeb
Koronavirová krize rozdělila české občany do tří skupin - živnostníky a pracující na dohodu o provedení práce, kteří většinou skončili zcela bez příjmů, zaměstnance se smlouvou, kteří do práce nemohli docházet, a chudé domácnosti nebo samoživitelky, kterým po uzavření škol a školek nezbývalo nic jiného, než zůstat doma s dětmi a nějak vystačit s ošetřovným.
Největší obavy ze ztráty zaměstnání měly osoby samostatně výdělečně činné, a to zejména v oblasti obchodu a služeb. Bezpečnostní zásahy vlády totiž tyto sektory v období, kdy bylo riziko nákazy největší, zasáhly úplně nejvíce. Navzdory rozvolňování opatření jsou tyto oblasti stále částečně znevýhodněné, a to například provozní dobou nebo omezenou kapacitou kvůli dodržování bezpečných rozestupů mezi zákazníky.
Nicméně snížení platů se nedotklo pouze lidí pracujících ve službách, ale celé poloviny všech obyvatel. U šestiny z nich byla situace až tak vážná, že jim příjmy klesly až na polovinu. Opět se většinou jednalo rodiny živnostníků nebo domácnosti, které se s finančními problémy potýkaly ještě před začátkem krize. Čtvrtina domácností naopak krizi příliš nepocítila a jejich příjmy sice poklesly, ale ne níže než na 70 % jejich původní výše.
Odklad splátek částečně pomohl, stejně tak i státní příspěvky
Jak už jsme v tomto článku několikrát uvedli, největší dopad ekonomické krize pocítili podnikatelé. Stát se jim proto snažil situaci usnadnit, a to vícero způsoby. Prvním krokem bylo odpuštění minimálních povinných plateb zdravotního a sociálního pojištění, a to až do letošního září. Co se týče placení běžných účtů a hospodaření v rámci domácnosti, OSVČ dostaly možnost zažádat si o dva jednorázové příspěvky, a to v maximální výši 25 000 Kč a 19 500 Kč.
Mimo to stát také schválil vyplácení ošetřovného těm, kteří pečují o děti mladší 13 let a nezaopatřené děti maximálně do věku 26 let závislých na pomoci jiné osoby. V souvislosti s živobytím se také umožnil odklad splátek hypoték i spotřebitelských a podnikatelských úvěrů, kterého mohou využít nejen živnostníci, ale i kdokoliv jiný, komu koronavirová krize splácení znemožnila. Odklad se vztahuje na úvěry sjednané před 26. březnem 2020 a může trvat po dobu tří až šesti měsíců.
Půjčky ano, ale velmi opatrně
Výše jsme uvedli několik způsobů, jak si můžete svou situaci vylepšit, pokud nouzový stav jakkoliv ohrozil váš rodinný rozpočet. Co ale můžete dělat nyní, když už se svět vrací do normálu a vám chybí peníze do výplaty? Více než kdy dříve se nám potvrdilo, jak je důležité si tvořit finanční polštář, který lze využít právě v situacích, kdy se k nám okolnosti otočí zády. Ne vždy ale máme dostatek času na to, abychom si ho vytvořili, a pak už může být na místě uvažovat o jiných způsobech řešení.
Jedním z nich může být online půjčka před výplatou, jejíž hlavní výhoda spočívá v tom, že si ji můžete sjednat velmi rychle a dokonce z pohodlí domova. Klienti tímto způsobem mohou získat pár set až tisíc korun, a tak překlenout období, kdy jim chybí peníze do další výplaty. Je však třeba počítat s tím, že tyto půjčky mají kratší dobu splatnosti, a proto nejsou vhodné v případech, kdy si nejste jisti, že budete mít dostatek peněz na to, abyste je včas opět vrátili. Potom by se mohlo stát, že by se vaše situace ve finále nezlepšila a naopak ještě zhoršila.