fb pixel Krásná žena a škodovka: Podívejte se na retro fotografie Viléma Heckela dokumentující výrobu aut v Mladé Boleslavi – G.cz
Vyhledávání

Krásná žena a škodovka: Podívejte se na retro fotografie Viléma Heckela dokumentující výrobu aut v Mladé Boleslavi

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Vilém Heckel (1918–1970) proslul jako fotograf hor, přírody, lidí a měst. Intenzivně se také věnoval reklamní a průmyslové fotografii. Podívejte se, jak v šedesátých letech minulého století zdokumentoval výrobu aut v Mladé Boleslavi.

Petra Švejstilová
Petra Švejstilová 2.3.2017, 15:30

Snímky Viléma Heckela z padesátých a šedesátých let mimo jiné zachycují i řadu modelů automobilky Škoda. „Fotografování nebral jako práci, ale ke každé zakázce přistupoval jako k nové výzvě. Tak to bylo i s fotografiemi průmyslových podniků pro Motokov, mezi něž patřila i Škodovka,“ říká dcera jednoho z nejvýznamnějších českých fotografů Helena Heckelová.

Velkou pozornost vzbudily snímky vozu 450/Felicia, na nichž pózovala tehdejší miss USA z roku 1957 Charlotte Sheffieldová. Heckelovy fotografie, které byly též součástí inzerátu lákající americké klienty, vzbudily takový zájem, že Škoda rychle získala v USA patnáct tisíc nových objednávek.

„Když byla Charlottka (miss USA 1957) v Praze, tak jí táta mohl fotit jako jediný. Vloni se po letech ozvala, že by se chtěla s tátou setkat. Vůbec netušila, že táta zahynul v Peru. Tak jsem se s ní setkala já. Překvapilo mě, že si svá pražská focení s tátou perfektně pamatovala,“ doplňuje ke slavné reklamní fotografii Helena Heckelová.

Vilém Heckel se kromě fotografie věnoval i horolezectví, které se mu nakonec stalo osudným. Při výpravě v Peru v roce 1970 zemřel spolu s celou československou výpravou pod lavinou pod horou Huascarán.

Nyní se již podívejte na několik Heckelových fotografií zobrazujících, jak se tehdy ve Škodovce vyrábělo.

Některé automobily jsou slastí pro oko, jiné naopak ne. Podívejte se na 10 nejošklivějších automobilů historie.

Podobné články

Doporučujeme

Další články