fb pixel
Vyhledávání

Královna, které se bál i Vůdce: Elizabeth Bowes-Lyon pomohla své zemi v těch nejtěžších chvílích

Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Elizabeth Bowes-Lyon se zapsala do historie několika způsoby. Byla manželkou krále Jiřího VI., který trpěl koktavostí, a zároveň byla matkou královny Alžběty II., nejdéle vládnoucí britské panovnice. Dokonce i samotný Adolf Hitler měl obavy z jejího vlivu.

Martin Miko
Martin Miko 11.10.2024, 11:20

Všemi respektovaná královna

Její Veličenstvo královna Alžběta, známá jako královna matka, byla manželkou Jiřího VI. a zároveň vládkyní Spojeného království v letech 1936 až 1952. Před korunovací byla známá jako vévodkyně z Yorku a byla poslední královnou Irska a císařovnou Indie. Elizabeth pocházela ze starého šlechtického rodu hrabat. Během první světové války sloužila jako zdravotní sestra a později ve válce pracovala jako sekretářka. Ve svých jednadvaceti letech vedla skautský oddíl. Skutečného společenského uznání se jí dostalo až po sňatku s Jiřím VI., kterého doprovázela na diplomatických misích do Francie a Severní Ameriky.

Během druhé světové války se stala symbolem morální podpory pro britskou veřejnost, kterou podporovala, aby se nenechali zastrašit bombardováním. Odmítla opustit Londýn, čímž si vysloužila Hitlerovo označení „nejnebezpečnější žena Evropy“. Svému manželovi Jiřímu VI. byla oporou a pomohla mu překonat koktání, což mu umožnilo působit jako silný a rozhodný vůdce.

Elizabeth Bowes-Lyon, známá jako královna matka, byla jednou z nejmilovanějších členek britské královské rodiny. Narodila se 4. srpna 1900 do aristokratické rodiny hrabat Strathmore a Kinghorne. Její dětství bylo ovlivněno první světovou válkou, během které pomáhala jako zdravotní sestra a sekretářka. Byla známá svou přirozenou elegancí, smyslem pro humor a nesmírnou odolností. V roce 1923 se provdala za prince Alberta, vévodu z Yorku, který později nečekaně nastoupil na trůn jako král Jiří VI. po abdikaci svého bratra Edwarda VIII. Elizabeth se tím stala královnou Spojeného království. Stála po boku svého manžela, který trpěl koktavostí, a byla mu velkou oporou, zejména v době druhé světové války. Odmítla opustit Londýn během bombardování, čímž získala sympatie veřejnosti a respektovala její odhodlanost.

Její role královny matky po nástupu její dcery Alžběty II. na trůn byla spíše symbolická, ale nadále měla silný vliv na královskou rodinu i veřejnost. Elizabeth Bowes-Lyon byla považována za příklad síly a odhodlání, a její odkaz dodnes ovlivňuje britskou monarchii.

Po skončení války se zdraví krále Jiřího VI. v důsledku dlouholetého stresu a jeho silné závislosti na kouření zhoršilo. Byl diagnostikován s rakovinou plic a velmi brzy zemřel. Po jeho smrti nastoupila na trůn jejich dcera, Alžběta II., zatímco královna matka se postupně stahovala do ústraní. Přesto se dožila úctyhodného věku 101 let, což bylo částečně přičítáno „tuhému kořínku“, který je ženám britské monarchie vlastní, a také jejímu častému pobytu na venkově a zdravému životnímu stylu.

Když se 11. července 2000 konaly oficiální oslavy jejích stých narozenin, prokázala královna matka neuvěřitelnou vitalitu. Přestože měla v obou kyčlích implantáty, dokázala pevným krokem vystoupat dvaadvacet schodů do katedrály, a to dokonce v botách s polovysokými podpatky. Její vitalitu však zlomila smrt druhorozené dcery, princezny Margaret, která zemřela 9. února 2002 po několika mrtvicích. Královna matka se z této rány už nedokázala vzpamatovat a sedm týdnů po Margaret zemřela také.

Zdroje informací:

https://www.britannica.com/biography/Elizabeth-queen-consort-of-United-Kingdom

https://www.royal.uk/life-and-work-queen-elizabeth-queen-mother

https://en.wikipedia.org/wiki/Queen_Elizabeth_The_Queen_Mother

Podobné články

Doporučujeme

Další články