Tygr amurský, žijící v lesích na východním okraji Ruska a severovýchodní Číny, to ve volné přírodě nemá jednoduché. Je to jeden ze dvou největších poddruhů tygra, jehož populaci se podařilo zvýšit pouze díky záchranným programům.
I tak se však počet těchto tygrů ve volné přírodě pohybuje pod šesti stovkami. Nejde však zdaleka jen o tygry, v ohrožení jsou i levharti amurští. Ti jsou dokonce kriticky ohrožení, a tím pádem se řadí mezi nejvzácnější kočkovité šelmy na světě.
Pozitivních zpráv není nikdy dost
Proto byla před šesti lety pro vědce z Pekingské univerzity a ruského „levhartího“ národního parku výbornou zprávou informace, že se na čínsko-ruské hranici pohybuje minimálně 38 tygrů amurských a 84 levhartů amurských. Na čínské straně bylo nalezeno 27 tygrů a 32 levhartů.
Před čtyřmi lety byl na severovýchodě země otevřen Národní park tygrů a levhartů, který zabírá části provincií Heilongjiang a Jilin podél čínsko-ruských hranic a představuje jedinou oblast s chovnou populací volně žijících tygrů a levhartů amurských v Číně. To je pro ohrožené druhy bezpochyby plus, jenže…
Nejdřív seznámení, potom pomoc
Aby bylo možné ohroženým druhům skutečně pomoci, bylo třeba je blíže poznat – tedy získat maximum informací o tom, kde žijí, jak loví, jaké mají vzorce chování. V přírodě byly za tímto účelem už v minulosti nainstalovány kamerové pasti. Měly však řadu nevýhod, bylo nutné je udržovat, musely se v nich měnit baterie a vyzvedávat paměťové karty.
Ve spolupráci s Národním střediskem pro monitoring a výzkum tygrů a levhartů amurských byl proto v parku spuštěn monitorovací systém Sky-Earth. Ten využívá hybridní bezdrátovou síť LTE 700M, kterou vybudovala společnost Huawei a Jishi Media. Od konce roku 2020 bylo bezdrátovou sítí pokryto celé území přírodní rezervace.
Připojení bez dopadu na přírodu
A co všechno systém umí? Sesbírat data z kamerových pastí a snímky v HD rozlišení v reálném čase, přenést je a zanalyzovat. Senzory jsou v zemi, ve vzduchu a ve vodě, využita byla silniční kontrolní stanoviště a systémy požární prevence...
„Využitím stávajících požárních věží v lese a frekvenčního pásma 700 MHz jsme do lesa přinesli připojení bez dopadu na životní prostředí. Můžeme pozorovat divokou zvěř v reálném čase,“ vysvětluje inženýr společnosti Huawei Zhao Xinsheng.
Technologie přinesly naději
Moderní technologie přinášejí naději - v populaci tygrů a levhartů v severovýchodní Číně se objevilo už několik vrhů mláďat… „Nyní již nemusíme data shromažďovat osobně. Veškeré informace se k nám dostanou během okamžiku. Pomocí analýzy velkých dat a umělé inteligence pak přeorganizujeme a rozebereme živočišné druhy a pochopíme stav jejich populací a stanovišť. Pro náš výzkum to znamenalo obrovský přínos a přelom v naší práci,“ popisuje pokrok Feng Limin z čínského Střediska pro sledování a výzkum tygra amurského a levharta amurského.
Spolupráce mezi technologickým gigantem Huawei a Střediskem pro sledování a výzkum tygra amurského a levharta amurského nekončí. Právě naopak! Cílem je technologie zdokonalovat a také je rozšířit do národních parků po celé Číně.