Kraftwerk, kteří začali jako undergroudové krautrockové duo, se v průběhu 70. let vypracovali na nejvlivnější a pravděpodobně nejslavnější německou hudební skupinu. Velkou zásluhu na tom měli nadčasové hudební postupy, kterými Kraftwerk v podstatě založili žánr elektronického popu. Bez nadsázky se dá říct, že kdyby nebyli Kraftwerk, nebylo by ani techno. Depeche Mode, Coldplay, nebo i takový Jay-Z – ti všichni označili Kraftwerk za své hudební vzory...
1. The Model (The Man-Machine, 1978)
Singl z nejlepšího německého alba 70. let napsali Kraftwerk jako kritiku konzumní společnosti. Song o povrchní modelce, která je posedlá blahobytem, nastavuje zrcadlo německé poválečné honbě za úspěchem a penězi – rychle vydělat, koupit si dům a auto. Jak poznamenal zpěvák skupiny Ralf Hütter, „Naši rodiče byli vybombardováni ze svých domovů. Zajímalo je jediné, obnovit si pro sebe život. Stali se posedlí materiálními věcmi a hrozně to přeháněli.“
2. Pocket Calculator (Computer World, 1981)
Veselý synth-popový song o kapesní kalkulačce nahráli Kraftwerk v několika jazycích. Kapela celou svou kariéru nahrávala písně jak německy, tak i anglicky, aby zapůsobila na konzervativní anglo-americké publikum, které má dodnes vůči němčině živelný odpor. Pocket Calculator se ale dočkal i francouzské, italské, a dokonce japonské verze. Skladba jako všechny ostatní z alba Computer World pojednává o vzrušujícím světě osobních počítačů – na Západě právě začala počítačová revoluce a Kraftwerk byli u toho.
3. Autobahn (Autobahn, 1974)
První velký hit kapely ve Spojených státech má v původní studiové verzi přes 22 minut – pro rádia byla píseň zkrácená na pouhé 3 minuty. Právě proto ale taky dobyla na konci roku 1974 americkou i britskou hitparádu. Refrén vypůjčený od Beach Boys a radostná melodie o cestování po dálnici udělali z neznámé německé skupiny mezinárodní hvězdy.
4. Radioactivity (Radio-Activity, 1975)
„Radioactivity, discovered by Madame Curie.“
Skladba, která svých textem bez problému nahradí středoškolskou učebnici fyziky, se stala druhým velkým mezinárodním hitem skupiny a ve Francii dokonce na několik týdnů obsadila první místo hitparády. Kraftwerk zamilovaný song o radioaktivitě hrají na svých koncertech dodnes – postupně do něj zakomponovali ekologické poselství o nebezpečí jaderných elektráren ,a tak si v červnu poslechnete zaktualizovaný text o Černobylu a Fukušimě.
5. Trans-Europe Express (Trans-Europe Express, 1977)
„From station to station, back to Dusseldorf City, Meet Iggy Pop and David Bowie, Trans-Europe Express.“
Pocta slavným dálkovým vlakům, které křižovaly celou Evropou a zároveň oslava svobodného pohybu po starém kontinentu. Kraftwerk si poprvé uvědomili svůj rostoucí vliv na západní rockové umělce, kteří začali na konci 70. let pomalu prokládat své písně elektronickými motivy. V tomto případě jmenovitě Davida Bowieho, který nadšen německou elektronikou přesídlil do západního Berlína, kde napsal svůj největší hit „Heroes“ – coby poctu německým hudebníkům, jako byli právě Kraftwerk.
Festival Metronome proběhne tradičně od 21. do 22. června 2019 na holešovickém Výstavišti. Návštěvníci koncertu Kraftwerk obdrží 3D brýle, aby si tak mohli naplno užít propracované audiovizuální vystoupení legend německé pop-music. Lístky lze do 11. listopadu pořídit za zvýhodněnou cenu.
A pokud máte rádi hudbu, tak by Vás mohlo zajímat, že David Bowie vydal (staro)nové album: křísí Never Let Me Down 2018 to, co mělo zůstat věčně spát?