Krádež dat v HBO: dlouholetá právnička televize přišla o všechno – G.cz
Vyhledávání

Krádež dat v HBO: dlouholetá právnička televize přišla o všechno

Hackeři ze serverů HBO odcizili jak data týkající se seriálové tvorby, tak osobní data zaměstnanců televize.
Zdroj: bleepingcomputer.com

V minulém týdnu hackeři napadli servery televizní stanice HBO a ukradli přes 1,5 terabytů dat. Mluví se převážně o odcizení již natočených epizod několika populárních seriálů a scénářů k ještě nenatočené poslední řadě Hry o trůny, nicméně kybernetický útok se dotkl i zaměstnanců televize. Dlouholetá právnička HBO Viviane Eisenbergová při něm přišla o všechna data a osobní údaje.

Jan Palička
Jan Palička 4.8.2017, 07:45

Když zpravodajské servery v uplynulém týdnu informovaly o masivním útoku hackerů na servery televizní stanice HBO, veškerá pozornost se soustředila na to, že počítačovým pirátům se podařilo ukrást natočené, ale neodvysílané epizody seriálů Ballers a Room 104 a hlavně pak přísně utajované scénáře k ještě nenatočené poslední sérii Hry o trůny, které vyzrazují rozuzlení děje populární fantasy ságy. Mezi 1,5 TB ukradených dat ale zdaleka nebyly jen data týkající se tvorby HBO, ale i osobní data zaměstnanců.

Jednou ze zaměstnankyň HBO, která přišla o veškerá data, je i dlouholetá právnička televize Viviane Eisenbergová. Ta v HBO pracuje již od roku 1981. Hackeři zveřejnili veškerá její hesla a přihlašovací údaje na několik desítek serverů. S těmito daty se doslova každý mohl podívat na to, jaké fotografie a dokumenty má Eisenbergová uložené na Dropboxu, mohl se přesvědčit o stavu jejího konta u letecké společnosti Delta Airlines nebo se přihlásit na její Facebook a klidně jejím jménem i psát a komentovat příspěvky.

Vzhledem k tomu, že Eisenbergová působila i jako porotkyně v hodnotící komisi cen Emmy, mohli se díky hackerskému útoku všichni obeznámení s jejími přihlašujícími údaji na soukromou síť Emmy podívat na streamy seriálů, které budou odvysílány až na podzim a zatím jsou dostupné pouze kritikům. Jediným štěstím pro Viviane Eisenbergovou bylo, že hackeři měli alespoň dostatek slušnosti, že nezveřejnili čísla jejích platebních karet a přístupy k bankovním účtům.

Právnička Eisenbergová si již stačila většinu hesel změnit, nicméně její případ je ukázkou hned několika závažných věcí. Tou první je, že navzdory tomu, že zastává prestižní post v jedné z největších televizních stanic, jedná se o starší dámu, která není příliš počítačově zdatná a její největší chybou bylo to, že si svá data dostatečně nezabezpečila, jelikož nejspíše ani nevěděla jak. Jsou to ale i mnohem mladší lidé, kteří jsou v digitálním světě zběhlí a znají jeho nástrahy, kteří si nedávají na svá data pozor a vystavují se tak stejné hrozbě, která postihla Viviane Eisenbergovou. Důsledně si proto dávejte pozor na to, co kde sdílíte a k jakým datům často nevědomky dáváte potencilání přístup.

O útoku hackerů na HBO si více přečtěte zde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu