fb pixel Koronavirus v Česku: Ministr Vojtěch potvrdil v úterý ráno dva nově nakažené. Nemocných je celkem 5 osob – G.cz
Vyhledávání

Koronavirus v Česku: Ministr Vojtěch potvrdil v úterý ráno dva nově nakažené. Nemocných je celkem 5 osob

Koronavirus už je i u nás, potvrzené jsou nyní, kromě již známých tří případů, další dva. Informoval o tom dnes ráno ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Dvě ženy, které nově přibyly, byly v kontaktu s dřívějšími případy. Celkem bylo v ČR doposud testováno 236 lidí, na 16 výsledků se čeká. Jak dopadnou by mělo být známé během dopoledne.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 3.3.2020, 08:55

První tří případy byly v Česku oznámeny v neděli, všichni nakažení pobývali v rizikových oblastech na severu Itálie. Poslední nově potvrzený případ je žena z Ekvádoru (1999) studující v Miláně. V Česku ale doprovázela Američanku studující rovněž v Miláně. Do Prahy dorazily jako turistky. Nákaza koronavirem byla u mladé Američanky potvrzena už v neděli. První test Ekvádorky vyšel jako negativní, onemocnění ukázal až opakovaný test. Informace sdělila ČTK.

"Test byl původně negativní, po dvou dnech poměrně jasně pozitivní. Žena byla už od soboty v izolaci, takže k žádnému dalšímu kontaktu nedošlo," sdělil Vojtěch novinářům na ranní tiskové konferenci. Není podle něj proto možné testovat lidi jen preventivně, na vyžádání, jak se nyní potvrdilo. Testování musí být pod dohledem akreditovaných laboratoří. Od pondělí nově kromě Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu v Praze testují vzorky také Zdravotní ústav v Ostravě a Nemocnice České Budějovice, dnes se přidají Fakultní nemocnice v Motole a v Hradci Králové. Počty lidí v domácí karanténě chtějí hygienici aktualizovat v pátek.

Podle ředitelky pražské hygienické stanice Zdenky Jágrové byly podrobně zmapovány kontakty všech nakažených. Obě turistiky přiletěly 24. února z Milána do Vídně, kde byly ubytovány v hotelu. Poté se přesouvaly do Budapešti, Brna a Prahy, kde bydlely v Airbnb. V karanténě jsou podle Jágrové řidič a 18 cestujících z autobusu, kterým dívky jely z Brna do Prahy, dva taxikáři, kteří je vezli do bytu a do nemocnice v Motole, a číšník z restaurace, kde byly na obědě. Byt, kde byly ubytovány, se týden nepronajímá a potom bude dezinfikovaný pod dohledem hygieniků. "Informovali jsme také Vídeň a maďarskou stranu," dodala.

V Česku byly první tři případy nákazy koronavirem ohlášeny v neděli. Šlo o již zmiňovanou americkou studentku z Milána, profesora, který se účastnil odborné konference v Udine, a muže z Děčína, který byl s rodinou na lyžařské dovolené v Benátsku. Dalším případem je nově diagnostikovaná třiapadesátiletá žena hospitalizovaná v Ústí nad Labem, která byla na dovolené ve stejném hotelu jako muž z Děčína.

Vzorek od manželky nakaženého pacienta byl testován v pondělí a je zatím negativní. "V pátek měla nějaké pracovní povinnosti, pohybovala se v nemocnici v Motole, kde měla nějaký seminář. Informoval jsem o tom pana ředitele (Miloslava) Ludvíka, který přijal nějaká opatření," dodal ministr.

Podle Vojtěcha je zásadní, že všechny dosud potvrzené případy spolu byly v kontaktu. Na Bulovce je izolována také třetí turistka cestující se dvěma s již prokázanou nákazou. Její testy zatím vyšly negativně. Sledovány jsou i členové rodin, které byly společně s nakaženými lyžovat v Benátsku. Tento region je spolu s Lombardií, oblastí Emilia-Romagna a Piemontem epicentrem nákazy v Itálii. V zemi už je více než 2000 případů onemocnění a více než 50 úmrtí na následky nákazy koronavirem.

Všichni nemocní v Česku mají podle ministra mírné nebo žádné příznaky. Kromě jedné nakažené ženy v ústecké Masarykově nemocnici jsou na Bulovce, k jejímu převozu podle Vojtěcha není důvod.

Ivo Chrástecký, mluvčí Krajské zdravotní, pod níž patří i Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem ČTK potvrdil, že žena nakažená novým koronavirem v ústecké nemocnici zůstane. Na infekčním oddělení nemocnice je kvůli podezření na onemocnění COVID-19 dalších více než deset lidí. Aktuálně se čeká, jak jejich testování dopadne.

Ale my opět opakujeme! Hlavně žádnou paniku. Možná si někde najděte údaje o klasické chřipce, že...

Koronavirus dorazil do ČR

Hlavně žádnou paniku, přátelé, ale ano, stalo se, co jsme stejně očekávali - Česká republika hlásí první tři případy koronaviru. Dva pacienti leží v Praze v Nemocnici Na Bulovce, jeden nemocný se nachází v Ústí nad Labem. Na mimořádné tiskové konferenci informace potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Než o nakažených napíšeme cokoliv dalšího, podle dostupných informací je třeba zdůraznit, že u všech třech případů není průběh nemoci závažný a jejich testy ještě přezkoumá laboratoř v Berlíně. V pražském léčení jsou žena, Američanka, ročník 1999, studující v Miláně, která do české metropole přijela jako turistka a muž, Čech, ročník 1952, který přijel z konference ve městě Udine na severovýchodě Itálie. Druhý jmenovaný byl po návratu v domácí karanténě.

Třetí Ústečan je ročník 1976 a vrátil se z dovolené v Benátsku. Do Česka se i s rodinou vrátil autem, jeho manželka a děti jsou nyní v domácí karanténě.

Koronavirové šílenství

Koronavirus se v posledních dnech rozšířil do dalších evropských zemí, nakažení jsou kromě Itálie v Rakousku, Německu, Irsku i Francii. Češi už několik dní vykupují trvanlivé potraviny jako mouku, rýži, konzervy a další a zásobí se tak v obavě z konce světa.

Zatím málo probádaný virus napadá především plíce a může tedy způsobit zápal plic. Přenáší se blízkým kontaktem z člověka na člověka a vzduchem. Na světě je k aktuálnímu datu zaznamenáno 87 697 případů, z čehož zemřelo 2 995 a uzdravilo se 42 687. Z aktivních případů je jich 7 586 vážných či kritických a 34 447 lehkých. V ohrožení jsou především nemocní a staří lidé a lidé s jinak oslabenou imunitou.

Ještě jednou apelujeme na zdravý rozum všech našich čtenářů, aby hlavně nepanikařili. To nám totiž dělá největší starost, stejně jako způsob, jakým o koronaviru informují jiná česká média. A proto, abychom to trochu odlehčili, doporučujeme zalistovat meme galerií článku o tom, jak celá situace kolem nákazy snižuje prodeje pivu Corona. Protože to je taky vážná věc!

Podobné články

Doporučujeme

Další články