fb pixel Konec střízlivých vodáků v Česku: Půl promile bychom uvítali nejen za pádlem, ale i za volantem. Jinde to jde – G.cz
Vyhledávání

Konec střízlivých vodáků v Česku: Půl promile bychom uvítali nejen za pádlem, ale i za volantem. Jinde to jde

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Našim poslancům se po dlouhém a úmorném trápení konečně podařilo prosadit zákon, díky kterému budou moct čeští vodáci plout po českých řekách až s 0,5 promile alkoholu v krvi. V současné době totiž opilým vodákům hrozila pokuta ve výši až 100 tisíc korun, což je samozřejmě nesmysl. Navíc si z příkazu abstinence většina vodáků stejně nic nedělala. Zákon sice ještě musí schválit Senát, nicméně to vypadá nadějně. Zároveň se jedná o první krok k tomu, aby byla nulová tolerance zrušena i pro řidiče motorových vozidel v Česku, jako je tomu v jiných vyspělých zemích.

Martin Miko
Martin Miko 6.3.2019, 15:20

Konečně se zase napijeme

Poslanecká sněmovna se konečně rozhodla udělat něco pro lidi a schválila nový zákon, díky kterému budou moct vodáci sjíždět řeky až s půl promilí alkoholu v krvi, což je samozřejmě pozitivní. Původně se jednalo dokonce o jedné promili, jenže tento nápad nakonec neprošel. Problém byl v tom, že současný zákon byl příliš tvrdý a zakazoval všem vodákům pít jakýkoliv alkohol pod pokutou až 100 tisíc korun.

Dobrou zprávou je, že pro změnu současných zákonů a povinností pro vodáky bylo 123 ze 180 přítomných poslanců. Dá se říct, že se jednalo o jeden z mála návrhů, na kterém se shodli poslanci napříč stranami, což ukazuje to, že současná podoba se nelíbí skoro nikomu. Vše však ještě musí schválit Senát, takže se neradujme předčasně.

Nutno podotknout, že tento návrh nebude platit plošně pro celé Česko. Nebude se týkat dolního toku Labe, Moravy a Vltavy. Například v Praze se na šlapadle pod vlivem alkoholu neprojedete.

Pevně věříme, že povolení půl promile pro vodáky je pouze předzvěst k tomu, aby Češi mohli řídit motorová vozidla s určitou tolerancí alkoholu v krvi, jako je tomu v jiných vyspělých státech v Evropě. Česká republika je totiž v rámci Evropy jednou z mála zemí, kde stále platí nulová tolerance k alkoholu za volantem, což je samozřejmě deprimující. Někdy totiž mohou nastat chvíle, kdy můžeme přijít o řidičský průkaz, aniž bychom byli opilí nebo ohrožovali cizí životy na silnici. Třeba se zbytkovým alkoholem.

V rámci Evropy je nejobvyklejší mírou půl promile alkoholu, což by bylo rozumné uzákonit i u nás. Češi sice stále vypijí skoro nejvíce piva na světě na osobu, ale to z nás nedělá nesvéprávné alkoholiky, kteří by mohli být na silnicích nebezpeční svému okolí. Generace hospodských štamgastů už dávno vymřela a hodnoty Čechů v roce 2019 se pohybují jinde než před dvaceti nebo třiceti lety. Není jediný důvod, proč by si člověk nemohl dát k obědu jedno pivo jako je tomu jinde ve světě. Stejně přísné zákony za volantem platí i na Slovensku, Maďarsku a Rumunsku, což je východní blok, ke kterému rozhodně nepatříme, a proto bychom se od nich měli nějakým způsobem odlišovat. Toto by byla ta správná správná cesta.

Podívejte se, kolik promilí můžou mít řidiči v jiných státech Evropy.

A zde se dozvíte několik zajímavostí o Ivanu Langerovi z ODS, který se vrací do politiky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články