fb pixel Konec přátelství: Velký bratr Peking vypověděl sesterství s Prahou. Co teď bude s Krtečkem? – G.cz
Vyhledávání

Konec přátelství: Velký bratr Peking vypověděl sesterství s Prahou. Co teď bude s Krtečkem?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Neštvěte nás, nebo budeme zlí, vzkazuje Čína celému světu. V nejnovějším případě se jedná o okamžité vypovězení sestreského partnerství Pekingu s Prahou. Velkému bratru z východu se nelíbilo naše vměšování se do vnitřních záležitostí Číny. Co to bude pro Česko znamenat? Smaže Čína ze světa česko-čínský pohádkový seriál Krtek a Panda? Přestěhuje fotbalovou Slavii do Pekingu? Přijdeme o kuřecí kung-pago s příchutí veverky?

Martin Miko
Martin Miko 10.10.2019, 14:23

Je čas udělat Číně pápá

O Číně je dlouhodobě známo, že když ji někdo kritizuje, dočká se ukončení spolupráce, zabanování, smazání ze sociálních sítí, v některých případech rovnou smazání z povrchu zemského. Podobné chování přísluší nám dobře známému Tomio Okamurovi, nicméně vypovězení sesterského partnerství Pekingu s Prahou, to je jiný level. Hlavní město Číny s Prahou s okamžitou platností pozastaví všechny oficiální styky. Důvod je jasný. Vedení našeho hlavního města se prý nevybíravým způsobem vměšovalo do vnitřních záležitostí Číny a zároveň porušovali partnerství s Pekingem. Na začátku tohoto týdne se přitom rada hlavního města Prahy rozhodla, že z důvodu neochoty čínské strany jednat s vedením města o vyškrtnutí klauzule o uznání jedné Číny, spolupráci s Pekingem vypoví.

Zdá se, že spolupráce totalitní Číny se svobodným světem se začíná vymykat kontrole a čím dál častěji se ukazuje, že peníze nejsou všechno. Je sice pěkné vydělat díky obrovskému čínskému trhu, ale na druhou stranu je špatné přehlížet chování Číny, která v provincii Sin-ťiang posílá menšiny (Ujgury, Číňany vyznávající islám apod.) v počtu až dvou milionů do převýchovných táborů. A jestliže se Čína chová stejně jako Německo v dobách 2. světové války, je správné dávat to veřejně najevo. A tohle všechno je jen kvůli tomu, že Česko oficiálně uznává jednotnou Čínu.

Čína se vůči Praze nechová jako rovnocenný partner, ale jako někdo, kdo v případě nesouhlasu okamžitě otevřeně vyhrožuje. Otázkou tedy je, o co všechno může Praha reálně přijít. Podle některých ohlasů se sice z Pekingu stává čím dál atraktivnější město pro spolupráci v rámci turismu, obchodu i rozvoje technologií, na druhou stranu je správné, že Praha přestala přehlížet všechny ty špatné věci, které vidí celý svět, na úkor zisku. Ale postoj Prahy se pochopitelně nelíbí všem, například komunistickému předsedovi Vojtěchu Filipovi, který na Twitteru popsal chování pražských radních jako vrchol ubohosti. No. Nám se zase nelíbí komunistický přeseda Vojtěch Filip.

Vzpomeňme na začátek září, když Čína zrušila domluvené turné souboru Guarneri Trio Prague jen kvůli tomu, že má v názvu slovo Praha. Totéž by se v budoucnosti vzhledem k současné situaci mohlo stát například Pražské vodce nebo Pražské šunce. Rovněž by si v Číně už nikdy nemusela zahrát například hudební kapela Hudba Praha a žádný pražský sportovní klub by si v této zemi už nemusel zasportovat. I takové jsou vize. Samozřejmě nás trápí i pohádkový Krteček, který se v roce 2016 dočkal animovaného česko-čínského seriálu Krtek a Panda. Pohádkový seriál je mimochodem děsný. A co bude s fotbalovým klubem SK Slavia Praha? Ten si naštěstí Číňané do své země odvézt nemohou. I když, jeden nikdy neví. Třeba se v blízké budoucnosti dozvíme víc informací z Twitteru pana Tvrdíka, který má k Číně velmi blízko.

Veškerý vývoj budeme samozřejmě velmi pozorně sledovat a vy si mezitím můžete vychutnat nový sitcom Jaromíra Soukupa, ve kterém hraje premiéra.

Podobné články

Doporučujeme

Další články