Kultovní dokument Katka: šílený příběh legendární narkomanky pokračuje od roku 1996 až dodnes – G.cz
Vyhledávání

Kultovní dokument Katka: šílený příběh legendární narkomanky pokračuje od roku 1996 až dodnes

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Jeden z nejúspěšnějších časosběrných českých dokumentů Katka od režisérky Heleny Třeštíkové patří v české dokumentaristice mezi klasická díla. 14 let mapující příběh popisující život mladé narkomanky Kateřiny Bradáčové, která se snaží neúspěšně bojovat se svou drogovou závislostí. Katka se svou závislostí bojuje dodnes, a ani v roce 2018 její příběh nekončí.

Martin Miko
Martin Miko 20.9.2018, 16:35

Dokument Katka získal řadu ocenění

Za pravděpodobně nejznámějším časosběrným filmem Katka od Heleny Třeštíkové stojí 14 let práce a času, který věnovala tehdy 19leté narkomance Katce, se kterou se seznámila u protidrogové terapeutky. Ta měla být původně hlavní hrdinkou časosběrného dokumentu, jenže Katka zaujala Třeštíkovou mnohem víc. Jedním z důvodů byl ten, že mladá Katka dokázala o své závislosti na rozdíl od ostatních narkomanů otevřeně mluvit a reflektovat momentální stav a situaci.

Jejich první společné setkání proběhlo v roce 1996, tedy v době, kdy byla Katka už 4 roky závislá a snila o tom, že jednou bude žít normální rodinný život. Místo ke šťastnému konci však Katka míří stále níž a níž. Režisérka Třeštíková vše rok po roce zaznamenává, a to včetně Kateřinin eskapád zahrnující krádeže, prostituci a postupnou sebedestrukci po psychické i fyzické stránce. Celý dokumentární film popisuje život Katky v době od jejích 16 až do 33 let, což je sedmnáctileté období, během kterého se jí dokonce narodí i dcera Tereza.

S Katkou se televizní diváci však setkali už třikrát. Poprvé v roce 2000 v dokumentárním cyklu Ženy na přelomu tisíciletí a podruhé v roce 2001 v hodinovém dokumentárním snímku V pasti – Katka. Celovečerní dokumentární film však vyšel až v roce 2009. Film získal řadu ocenění. V roce 2010 získal Českého lva a Cenu české filmové kritiky za nejlepší český dokument, a dodnes má zejména pro mladou generaci edukativní a varovnou funkci.

V roce 2018 se redakci Extra.cz podařilo domluvit exkluzivní setkání režisérky Heleny Třeštíkové s narkomankou Katkou, které doprovázelo spoustu emocí a přineslo nové informace.

Podobné články

Doporučujeme

Další články