fb pixel Konec keltského roku, nebo oslava svatých? Jak je to vlastně se svátky na přelomu října a listopadu? – G.cz
Vyhledávání

Konec keltského roku, nebo oslava svatých? Jak je to vlastně se svátky na přelomu října a listopadu?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Konec října je spojen se strašidly, svátky svatých, mrtvých a taky s dýněmi. S dýněmi všude! Vyznáte se v tom, kdy Keltové slavili Samhain, co to znamenalo, kdy máte jít dát babičce věnec na hrob a kdy se můžete zřídit na halloweenském večírku? My ano, takže nás nechte vás poučit!

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 31.10.2019, 09:28

Samhain

Kdy: od večera 31. října do večera 1. listopadu

Samhain byl jedním z nejvýznamnějších keltských svátků, a to proto, že znamenal zlom mezi dvěma hlavními obdobími, létem a zimou, a tedy znamenal konec roku starého a začátek toho nového. Slavil se v noci ze 31. října na 1. listopad a Keltové věřili, že se v tomto okně stírají hranice mezi světem živých a místem, kde se nacházejí jejich mrtví předci. S mrtvými bylo možné se spojit a dořešit neuzavřené záležitosti. Bývalo zvykem prostírat u stolu i pro zemřelé příbuzné, kdyby se náhodou chtěli stavit na návštěvu, a za okno se dávaly svíčky, aby mrtví viděli na cestu. Svátek přežívá dodnes, a to mezi wiccany, takže jestli potkáte někde u lesa podivná individua v kápích, tak se nedivte.

Halloween

Kdy: 31. října

Anglosaský svátek, který se vyvinul v Irsku z oslav křesťanského Svátku Všech svatých. Ostatně, slovo Halloween vzniklo ze spojení All Hallow´s Eve, což znamená Předvečer Všech svatých. Do Irska se to všechno dostalo z Říma, zvyk slavit svátek už večer před má ale původ v židovských tradicích. Se Samhainem moc společného nemá, ačkoliv někteří vědci tvrdí opak. Slaví se rozdáváním sladkostí, vyřezáváním dýní a kostýmy, což se pomalu, ale jistě ujímá i u nás. Bohudík, bohužel? Popřemýšlíme o tom nad šálkem Pumpkin Spice lattéčka.

Slavnost Všech svatých

Kdy: 1. listopadu

Křesťanský svátek vzešel ze svátku uctívajícího mučedníky a připomíná nejen kanonizované světce, ale i ty, o jejichž svatosti ví jen Bůh . Na Západě se slaví 1. listopadu, na Východě po letnicích. Římskokatolická církev na něj navazuje Dušičkami.

Dušičky

Kdy: 2. listopadu

Vzpomínka na všechny věrné zesnulé nebo Svátek zesnulých, lidově Dušičky. Ten den, kdy to na hřbitovech vypadá jako na dálnicích. Je zvykem navštívit místa odpočinku našich blízkých, věnovat jim tichou vzpomínku a položit na jejich hrob věnec, zapálit svíčku. V Čechách se dříve věřilo, že o Dušičkách duše mrtvých na jeden den vystupují z Očistce, aby si odpočinuly.

Tady si přečtěte, co dělat, když nastane zombie apokalypsa zničehonic.

Podobné články

Doporučujeme

Další články