fb pixel Komu se nelení, tomu se zelení: V Rakousku se moci chápe pravice, konzervativci jdou do vlády s ekology – G.cz
Vyhledávání

Komu se nelení, tomu se zelení: V Rakousku se moci chápe pravice, konzervativci jdou do vlády s ekology

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Včera večer oznámil bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz, že si konečně našel koaličního partnera, se kterým chce jít do vlády. Přes politické rozdíly hodlá svou Rakouskou stranu lidovou spárovat se Zelenou alternativou.

Jan Studnička
Jan Studnička 2.1.2020, 10:53

Mráz přichází zprava

Rakousko má za sebou krušný půlrok. A úplně nejkrušnější ho měl Sebastian Kurz, vůdce konzervativní Rakouské lidové strany. Ještě sedm měsíců nazpátek byl Kurz kancléřem země, jeho lidová strana seděla ve vládě se silně pravicovou Rakouskou stranou svobody a všechno tak nějak šlapalo. Ale pak přišel skandál.

V květnu loňského roku se objevilo tajně nahrané video, kde vůdce strany svobody a Kurzův někdejší vicekancléř Heinz-Christian Strache jedná o státních zakázkách se ženou, která se vydává za neteř ruského oligarchy blízkého Vladimiru Putinovi. Celá situace byla na Stracheho samozřejmě ušitá, ale už jenom to, že je ochoten podobná jednání vést, způsobilo poprask.

Kurz, který měl Stracheho průšvihů za celou dobu jejich společné vlády plné zuby, si řekl, že čeho je moc, toho je příliš, vyhnal Rakušany k předčasným volbám a modlil se, aby potápějící se strana svobody nestáhla jeho lidovce s sebou.

Ententýky

Hlavně proto, že Sebastian Kurz začal volební kampaň v podstatě minutu poté, co ohlásil volby, získala Rakouská lidová strana ve volbách 37,5 %, což může pro Kurze vypadat jako happyend, ale byl v tom drobný háček. Ani necelých osmatřicet procent nestačí na vládnoucí většinu, takže lidová strana potřebovala koaličního partnera.

Možností bylo několik, Kurz mohl znovu navázat spojenectví se Stranou svobody, která se snažila očistit tím, že vyrazila Stracheho na dlažbu a obhájit si to tím, že voliči se rozhodli dát bývalé koalici ještě důvěru a tentokrát ji ani jedna strana nezklame. Další variantou byli sociální demokraté, ale tam byla situace skoro stejně nejistá jako u Strany svobody. A nakonec na opačné straně politického spektra Zelení.

A navzdory veškeré pravděpodobnosti, právě za levicovými Zelenými se předseda konzervativní strany lidové vydal pro koalici.

Pravice má zelenou

V typicky kurzovském naturelu ji taky získal. Včera večer oznámil médiím, že po dlouhých a vyčerpávajících jednáních se podařilo oběma stranám dohodnout na společném fungování, které jim oběma dovolí plnit ústřední body svých programů.

Je sice pravda, že na regionální úrovni spolu dvě strany už někde spolupracují, ale tohle je pro Zelené velká příležitost, jak dokázat, že umějí fungovat na úrovni národní. Během dneška bude nově zformovaná koalice zveřejňovat body vládního programu a celé Rakousko napjatě očekává nejenom jaké ekonomické kroky spolu může levice a pravice udělat, ale i jak se vláda postaví v otázce migrační krize. Když spolu držely vládu dvě pravicové strany, byla situace celkem jasná, ale Zelení mají na migrant diametrálně odlišný názor než lidovci.

Bez nadsázky se dá říct, že se celá Evropě zvědavě dívá do Vídně, jak tohle dopadne. Když bude totiž koalice funkční, mohlo by to nastavit precedens pro zdánlivě nesourodé spolupráce po celé Unii.

Podobné články

Doporučujeme

Další články