Komiks ke Světovému dni duševního zdraví: proč je tak těžké čelit úzkostem a depresi – G.cz
Vyhledávání

Komiks ke Světovému dni duševního zdraví: proč je tak těžké čelit úzkostem a depresi

Dnes jako každoročně 10. října probíhá Světový den zdraví vyhlášený mezinárodní organizací WHO – a ten letošní je věnován tématu deprese a úzkostným stavům. Kdo to nezažil na vlastní kůži (resp. hlavu), asi jen těžko pochopí trýznivé obtíže, kterým depresivní a úzkostní lidé musí každodenně čelit.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 10.10.2017, 11:00

Kratší epizody deprese či úzkosti plynoucí ze stresu jsme asi zažili všichni, ostatně přiměřené dávky stresu a strachu vedou k větší kreativitě, resp. obezřetnosti. Jenže déletrvající stres nás už nemusí nabíjet, nýbrž nás začne ubíjet. A depresi prohlubuje do té míry, že jí začneme trpět chronicky a vyvolávají ji i podněty, které jsou pro duševně vyrovnané jedince naprosto banální.

Takových lidí bohužel stále přibývá. Jen v České republice trpí chronickými depresemi desítky tisíc obyvatel, kteří kvůli tomu ‚prostonali‘ loni přes dva miliony pracovních dní – to je mimochodem, jako kdyby jeden den nešla do práce třetina národa v produktivním věku. A to mluvíme o oficiálních číslech, která postihují jen špičku ledovce – daleko více depresivních a úzkostných jedinců totiž se svými potížemi nikdy nenavštíví lékaře.

Jaké to je, když se proti vám spikne mozek, a léky, které ho mají zkrotit, fungují jen částečně nebo po jisté době jejich účinky zeslábnou? Jak se žije ve světě, který je šedý, černobílý, ponurý, nevyzpytatelný a hrozivý? Ve světě, kde i rádoby dobré rady a nabízená pomoc z okolí nejbližších může naopak depresi a úzkost ještě zhoršovat? Odpovědi na tyto otázky přináší následující komiks:

Celý komiks dala dohromady kreativní dvojice Nick Seluk, který má pod palcem webkomiks The Awkward Yeti, a Sarah Flanigan, která mu poskytla svůj příběh. A porozuměli si podle všeho dobře.

A TADY máte komiks o děsivých matkách, které prahnou po vnoučatech.

Podobné články

Doporučujeme

Další články