fb pixel KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Hypotéky prudce zlevňují. Kdo dům či byt nutně nepotřebuje, dočká se brzy dalšího snížení, ale i lacinějších nemovitostí – G.cz
Vyhledávání

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Hypotéky prudce zlevňují. Kdo dům či byt nutně nepotřebuje, dočká se brzy dalšího snížení, ale i lacinějších nemovitostí

Zdroj: EOM

Poslední dobou je ve všech pádech a také směrech skloňované slovo "krize." Lukáš Kovanda z Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavní ekonom CZECH FUND ve svém komentáři ale zmiňuje, že koronavirová krize přináší také i něco pozitivního - zlevňují hypotéky. Jde se o dočasnou záležitost nebo se jedná o dlouhodobější trend?

redakce G.cz 14.7.2020, 10:23

Koronavirová krize nepřináší jen samé špatné zprávy. A nejde jen o levné pohonné hmoty.

Poprvé od loňského září bylo začátkem června možné hovořit o opravdu plošném zlevňování hypoték. Od 1. června citelně snížila své hypoteční sazby Komerční banka. Připojila se tak k dalším velkým bankám, které podobný krok v poslední době učinily. Během června se pak přidaly další banky, takže vlna zlevňování nabrala na síle. A nekončí ani v červenci. A neskončí ani v srpnu.

U pětiletých fixací třicetiletých hypoték nabízí nejnižší sazbu mBank, a to 1,69 procenta. UniCredit Bank je jen nepatrně dražší, se sazbou 1,79 procenta. Pod dvěma procenty při této fixaci nabízejí své hypotéky ještě také Fio banka, Oberbank a právě zmíněná Komerční banka.

Ke snížení sazeb pod hranici dvou procent se tyto banky uchýlily v důsledku koronavirové krize, která zprostředkovaně způsobuje snižování tržních úrokových sazeb, od nichž banky odvozují své hypoteční sazby. Zlevňování hypoték umožňuje také uvolňování doporučení pro poskytování hypoték v podání Česká národní banka. Tuzemská centrální banka se k němu letos v prvním pololetí opakovaně uchýlila také právě v důsledku koronavirové krize.

Před koronavirovou krizí naposledy některá z bank nabízela hypotéky s pětiletou fixací za nižší než dvouprocentní úrok začátkem roku 2018. Velké banky typu Komerční banky tyto hypotéky nabízely za méně než dvě procenta naposledy na sklonku roku 2017. Lze tedy říci, že hypotéky jsou dnes v řadě případů nejlevnější za 2,5 roku.

Je pravděpodobné, že hypotéky budou zlevňovat i nadále. Banky to samozřejmě naplno neřeknou, protože by tím podnítily potenciální klienty, aby s žádostí o hypotéku ještě vyčkali. Ale přesně to se nyní jeví jako nejrozumnější postup. Kdo nemovitost opravdu nutně nepotřebuje hned teď, měl by s jejím pořízením vyčkat. A s hypotékou také. Za rok touto dobou budou jak nemovitosti, tak hypotéky citelně levnější než dnes. Člověk tak ušetří třeba statisíce za samotnou nemovitost a třeba i tisíce na měsíční splátce hypotéky.

Nejlevnější třicetileté hypotéky na českém trhu právě teď (pětileté fixace), k 14. 7. 2020, v procentech:

1. mBank 1,69

2. UniCredit 1,79

3. Fio banka 1,88

4. Oberbank 1,94

5. Komerční banka 1,99

Podobné články

Doporučujeme

Další články