fb pixel KOMENTÁŘ: Dnes slaví narozeniny Harry Potter i jeho trasfobní "máti" J. K. Rowling – G.cz
Vyhledávání

KOMENTÁŘ: Dnes slaví narozeniny Harry Potter i jeho trasfobní "máti" J. K. Rowling

Zaprvé, sto padesát bodů pro Nebelvír čistě proto, že má Harry Potter narozeniny a tak se to už holt v Bradavicích dělá. Zadruhé, narozeniny neslaví jenom Harry Potter, ale i jeho autorka Joanne Rowling, která je poslední dobou tak trochu kontroverzní postavou. Jak se postavit k tomu, když zjistíte, že vaše nejmilejší autorka má… jiný pohled na svět než vy?

Jan Studnička
Jan Studnička 31.7.2020, 13:38

Pohádka o pohádce

Dnes slaví narozeniny dvě osoby, které jsou k sobě nesmazatelně připnuty. Jedna reálná, jedna fiktivní. A já nevím, proč tady buduji nějakou tenzi, když si to všechno vyčtete v titulku a perexu - je to J. K. Rowling a její nejslavnější dítě Harry Potter.

Málokterý autor je tak pevně spjat se svým dílem jako právě Joanne Rowling. Za fantastickým světem, jak se potterovské univerzum oficiálně jmenuje, stojí hluboký a lidský, ale zároveň super zábavný příběh úspěchu.Většinu z toho už jste museli někdy někde slyšet. Jak řada vydavatelství Rowling její knihu odmítla, jak si myslela, že už se jí nikdy nepodaří její malá hovadinka s kamenem mudrců vydat. Jak třela bídu s nouzí a pak její kniha vybuchla v celosvětový fenomén. Jak napsala Tajemnou komnatu a pak upadla do depresí, ze kterých se nemohla vyhrabat… a z nich se potom stali mozkomoři.

A příběh filmů je možná ještě trochu divnější. Že někdo dokáže napsat sedm geniálních knih za sebou, to je samozřejmě něco vyjímečného, ale že si někdo v Hollywoodu udrží kreativní kontrolu nad svým dílem, to je regulérní zázrak. Přímo Rowling tak vděčíme například za to, že ty filmy mají celý britský cast a všechny scénáře světila osobně. V jednu chvíli dokonce odmítla Stevena Spielberga, což… musíte mít koule, abyste odmítli Velikého Steva osobně. Vybrala si nakonec Chrise Columba, se kterým vybrali všechny ty geniální děti, které zvládly odehrát zbytek série bez toho, aniž by se v šestnácti zastřelily v přívěsu, což je taky něco naprosto nevídaného.

A pak ještě první vynikající a druhá obstojná Fantastická zvířata, ke kterým napsala scénář… Zkrátka, až donedávna byla J. K. Rowling možná nejoslavovanější autorkou jedenadvacátého století. Téměř z ulice až do svého vlastního hradu ve skotské vysočině. Ale pak se musela chytit v debatě na téma transgender.

Ne sova, ale modrý ptáček

Rowling už nějakou dobu lajkovala na Twitteru podivně konzervativní účty a příspěvky, než se začala vyjadřovat sama. Víte, osobně si myslím, že spousta zlé krve vzniká hlavně z toho, že lidé mají možnost se vyjadřovat. Bez Twitteru bychom asi nikdo netušil, jak se Rowling staví k problematice transgenderu. Nikdo by nešel za ní do hradu a neptal se jí na to. Říkám vám, že kdybychom měli sociální sítě napříč historií, polovinu lidí bychom nejradši vymazali z učebnic.

Poslední kapkou byl její příspěvek, ve kterém sdílela článek o “lidech, co menstruují” a napsala k tomu “Hm, lidé co menstruují. Neříká se jim nějak? Žíny? Žemy? Hmm…” Což zní trochu jako že to řekl někdo, kdo akorát chce být dick k ostatním lidem. Ale já se tady vážně domnívám, že Rowling nechová nenávist k transgender lidem a není ani TERF (trans-exclusionary radical feminist), je to prostě paní, která bydlí na hradě a táhne jí na šedesát.

Je jako postarší tetka Joanne, která občas na rodinné oslavě říká divné věci, ale když se s ní o tom pobavíte, většinou to není tak zlé, jak to na první poslech zní. Bohužel k tomuhle pokecu mezi Rowling a její “rodinou” ještě nedošlo, s Danielem Radcliffem a zbytkem castu si jenom vyměňují vzkazy přes média a to nikdy není dobrý způsob komunikace. J. K. Rowling vs Harry Potter, chápete, jak smutné to je?

Ironické je, že ještě před pár měsíci byla za levičáckou komunistku, protože neměla nic proti černé Hermioně a udělala z Brumbála gaye (což byl vždycky, nechápu, jak jste to tam mohli nevidět, proboha) a dneska je z ní ikona alt-right internetu, kterou zapálení liberálové odmítají podporovat.

Já nemám nejmenší tušení, jak těžký musí mít transgender osoby život. A jak bolestné nejspíš musí být, když máte pocit, že autorka světa, který vám klidně mohl být v dětství a mládí útočištěm, vás neuznává. Mám například gay kamáráda, který poměrně dlouho tančil mezi svou láskou k Lovecraftově díle a vědomím toho, že Lovecraft osobně byl antisemitická, rasistická a homofobní zrůda. U Rowling je situace o to komplikovanější, že není skoro sto let po smrti, ale je aktivní na Twitteru a má miliony followerů.

Zároveň je tady argument toho, že čím víc budem téhle dámě nadávat, tím víc ji budeme hnát do náručí horších a horších typů. A pak předělá Brumbála zpátky na heterosexuála a co my pak, že?

Všechno nejlepší

Běžně by se třeba chtělo oddělovat autora od jeho tvorby, jako to já musím dělat pokaždé, když poslouchám Kanyeho Westa. Ale jak už bylo řečeno, s Rowling to jde dost těžko. Její svět se stále vyvíjí, pořád do něj něco přidává a nikdo není se svým dílem spjat tak, jako právě ona. Na důkaz toho jsou dnešní narozeniny její i Harryho samotné dost symbolické.

Na internetu najdete spoustu lidí, kteří vám budou tvrdit, že abyste mohli vytrestat Rowling, musíte se potterovského světa vzdát úplně. Protože ta bestie na hradě profituje z každé propisky s logem Zmijozelu, kterou si koupíte. A to je pravda. Ale já říkám: no a co? Pokud vás Rowling svými výroky donutila cítit se špatně, to nejhorší, co můžete udělat, je zbavit se kvůli ní něčeho, co máte rádi. I když je to Harry Potter. Užívejte si, co máte rádi a sejdeme se společně na dalších Fantastických zvířatech.

Takže všechno nejlepší, Harry, slavíš čtyřicet, což je pro nás… možná ještě depresivnější než celá Rowlingová. A koneckonců, všechno nejlepší, Joanne, máme tě rádi, snad se za rok zase názorově sejdem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články