Již brzy
Před měsícem to bylo dvacet let, co vyšla hra jménem Deus Ex. Byla to jedna z prvních velkých systémových her, pro které se v herním průmysl vžil název “immersive sim”, tedy imerzivní simulace. Zjednodušeně to znamená, že vývojáři vám dají nespočet různých nástrojů a nespočet různých problémů a v ideálním případě pak řešíte věci svým vlastním kreativním způsobem. Příklad! V Deus Ex můžete prolézat větrací šachty, ale když je nějaká vysoko, musíte si dát pod vlez krabice, abyste vylezli. Nebo nalepíte na stěnu přilnavé miny a vylezete po nich. Vývojáři později přiznali, že je nikdy nenapadlo používat miny takhle. Druhou, pravděpodobně ještě důležitější složkou hry jsou její RPG prvky, hlavně tedy vylepšování postavy. V jednotlivých dílech série hrajete vždycky za někoho, kdo je kyberneticky nebo nanotechnologicky vylepšen. Umělé ruce, zrychlený mozek, zaměřovač v očích, zvýšená kapacita plic, neprůstřelné orgány a tak podobně...
Ale nejdůležitější je svět, do kterého tvůrci hru zasadili. Víte, na přelomu století si začali poprvé úplně všichni uvědomovat, jak velký gamechanger internet bude. A že to nebude jenom změna k lepšímu. Takže aby mohli scénáristé správně obtáhnout příběh o tom, jak mohou být fake news a pomalu rostoucí digitální korporace jednou nebezpečné, rozhodli se, že vykouzlí svět, kde jsou všechna fake news a konspirační teorie nejenom fake news a teorie. Takže se podíváte do oblasti 51, kde jsou uloženi mimozemšťani, svět doopravdy kontrolují Ilumináti, střílíte čupakabry, vlády poprašují občany chemtrails…
Zápletka je v podstatě o tom, že internet je jediná věc, se kterou Ilumináti nepočítali, takže protagonista příběhu společně s umělou inteligencí musí porazit hlavního záporáka, zajistit svobodu slova na síti a zastavit tok dezinformací. V podstatě to dokazuje nebezpečí konspiračních teorií… tak nějak pozpátku, řekněme.
Důležité je ale rozuzlení příběhu. Takže spoiler alert pro hru, která vyšla před dvaceti lety, na konci musí protagonista ochránit internet tím, že ho bude sám kontrolovat a aby toho docílil, nechá svůj mozek a své vědomí splynout v jedno s umělou inteligencí.
A vy si říkáte: “Proč tohle vůbec čtu, čím je tohle důležité?” No, tohle je dost možná nejoblíbenější videohra Elona Muska.
Elon ex machina
Celkem nedávno si Musk na Twitteru změnil profilovku na cover hry, na hlavního protagonistu a prohlásil, že žijeme v prequelu pro Deus Ex. Což… ano, události hry jsou odstartovány smrtícím čínským virem a internet je zaplaven miliony dezinformací nejenom o viru, ale o společnosti obecně.
Tak trochu žijeme v prequelu pro Deus Ex, to má zase Elon pravdu.
Otázkou je, co tím myslí. A co si může člověk jako Elon Musk, technologický génius a obchodní gigant, vzít ze hry tak komplikované a provokativní jako je právě Deus Ex. Proč se mu zrovna tohle tak líbí? Zcela určitě je v tom gameplay, Musk má rád komplexní gameplay, proto si ostatně vychvaluje Overwatch. Ale sám vždycky tvrdil, že na Deus Ex zbožňuje hlavně příběh.
Je jasné, že otázka umělé inteligence a technologického sebevylepšování musí být Muskovi blízká. Kdo ho slyšel, když byl poprvé u Joa Rogana, musí si pamatovat, jak miliardář prohlásil, že vylepšování je dávno tady a dokázal to na mobilním telefonu. “Všichni máme teď vylepšené mozky, každý z nás má okamžitý přístup k internetu, kdykoli a kdekoli. Jenom to nefunguje tak rychle jako kdybychom měli čip v mozku,” vysvětloval tenkrát.
To nejděsivější, co tam ale ze sebe po dvou panácích a jednom jointu dostal, bylo, že nikdo nedá na jeho rady a nikdo nebude regulovat umělou inteligenci a nejlepším scénářem pro lidstvo by tedy bylo spojení s technologiemi. Stejně už jsme s telefony na cestě, že. Doslova řekl: “Když to nemůžete porazit, musíte se s tím spojit.”
Zároveň Elon Musk v poslední době vzdoruje vládě a kritizuje politiky kudy chodí, vyjadřuje se k sociálním tématům... Takže znovu se musíme ptát. Co si Elon Musk vezme ze hry jako je Deus Ex? Bude bojovat proti systému? Za svobodu slova? Pustí se sám do vývoje a krocení umělé inteligence? Nebo se pustí do příprav splynutí lidstva s umělou inteligencí? Nebo to vezme jen jako metaforu a vyvede něco jiného šíleného?
Já vím, že to zní šíleně, ale Musk podporuje Kanyeho Westa, on dost možná šílený je. A svému dítěti dal jméno jako kdyby postavil mimozemského kyborga. A nejspíš si říkáte: “Elon Musk nehodlá propojit lidi s obřím počítačem, proboha!” Nejspíš ne. Nejspíš jenom prochází těžkým obdobím. Ale taky je to člověk, který vyrobil osmdesátkový scifi pickup na elektřinu a vyprodal ho, takže bacha. Ten člověk dokáže cokoli si zamane.