fb pixel Klín Sharon Stone i prsa Hedy Lamarr: Nejkontroverznější lechtivé scény v historii filmu – G.cz
Vyhledávání

Klín Sharon Stone i prsa Hedy Lamarr: Nejkontroverznější lechtivé scény v historii filmu

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

Základní instinkt je krimithrillerem plným krve a erotiky. Michaela Douglase dohnal na terapii pro sexuální závisláky a ze Sharon Stone udělal legendu. Nebo spíše z jejího klína. Slavná čtyřvteřinová scéna, kdy si herečka hodí nohu přes nohu a odhalí, že nemá spodní prádlo, patří do zlatého fondu nejkontroverznějších lechtivých záběrů ve filmech. I tak je ale oproti dalším z tohoto seznamu jen slabým čajíčkem.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 29.3.2020, 19:51

Sharon bez kalhotek

Základní instinkt je už klasickým krimithrillerem z dílny Paula Verhoevena. Veskrze průměrnou psychologickou detektivku, jakých jsme předtím i potom viděli mnoho, nad průměr povyšuje jedna scéna – ta nejvíce legendární. Sharon Stone v roli Catherine Tramell sedí u výslechu v upnutých bílých šatech a přehodí si nohu přes nohu. Nic víc, nic míň. Jenže tím zároveň odhalí, že nemá spodní prádlo a divák tak na 4 vteřiny zahlédne její vyholený klín.

Z dnešního pohledu asi trochu úsměvné, v roce 1992 progresivní – taková scéna v regulérním studiovém hraném filmu? Nu dobrá! Příběh spisovatelky, jejíž knihy se až příliš podobají reálným zločinům (Stone) a detektiva (Michael Douglas), který ji má vyšetřovat, a místo toho propadne ženinu kouzlu.

Říká se, že scéna s klínem vznikla tak, že režisér Verhoeven herečku požádal, aby si svlékla kalhotky, protože se prý odráží v čočce kamery. Stone tomu uvěřila a prádlo si sundala s tím, že prý netušila, z jakého úhlu ji tvůrci budou zabírat. Že ukázala víc, než tušila, údajně zjistila až během prvního zkušebního promítání. Zprvu nesouhlasila, aby záběr ve filmu zůstal, ale nakonec uznala, že k charakteru její postavy to sedí dokonale. Řekněme si na rovinu, nebýt toho, jméno Sharon Stone by většina z nás asi vypustila z hlavy s koncem 90. let. Takhle ale vznikla legenda.

To je ale jen špička ledovce s nápisem „kontroverzní erotické scény ve filmech“. Skuteční umělci se nebojí riskovat, a i když pak narážejí na cenzory a musí své výtvory přetáčet a sestříhávat, vždycky se najde nějaká skulinka, jak ty problematické části filmu proklouznou na veřejnost. Tak to bylo například v případě historického dramatu Ďáblové Kena Russella s Vanessou Redgrave a Oliverem Reedem v hlavních rolích. Film s netradiční výpravou se odehrává ve středověku a pojednává o pokroucenosti katolické církve, její morálky, hodnot a i lidech samotných, kteří ji primárně tvoří. Snímek je plný násilí, mučení, krve, rouhačských výjevů, smilstva a masturbujících jeptišek, jedná se nicméně o vynikající dílo, které, leč divácky náročné, rozhodně stojí za vidění.

Scéna, kterou ale většina zemí, kam byl film distribuován, opravdu nezvládla, vešla ve známost pod názvem „Znásilnění Krista“. Banda nahých jeptišek v ní v extaticky manickém řádění obcuje se sochou Spasitele. Russell ji musel vystřihnout a na světlo světa se znovu dostala až po více než 30 letech od premiéry filmu. Několik dalších podobných kousků jsme vybrali a shromáždili v galerii tady:

Samozřejmě je toho mnohem víc a záleží, co pro diváka znamená slovo kontroverzní. Byli tací, kterým přišla kontroverzní milostná scéna ve Zkrocené hoře. Bezpochyby minimálně nepříjemný je i úvod Antikrista od Larse Von Triera, kde Charlotte Gainsbourg a Willem Dafoe souloží, zatímco jejich nehlídané novorozené dítě vypadne z okna. Jak film plyne, divák zjišťuje, že ta explicitnost rozhodně nebyla samoúčelná, ale to z toho nedělá o nic snesitelnější podívanou. Máte svoje favority? Napište nám do komentářů!

Podobné články

Doporučujeme

Další články