Klikatá cesta Chaozzu: Za vyprodanými koncerty stály v minulosti vypískané shows i rány lahví do hlavy

Obrázek uživatele Martin Miko
11.5.2018, 07:05

Málokterá česká kapela vzbuzovala v 90. letech tolik emocí jako právě Chaozz. Na jedné straně figurovaly průkopnické kroky v hudební scéně, jelikož hip hop byl v plenkách a nikdo v podstatě nevěděl, jak ho dělat a jak ho propagovat. Na druhé straně byly negativní ohlasy z řad undergroundových vyznavačů hip hopové kultury, kterou však všichni znali jen z videoklipů na MTV a rapových desek.

Chaozz: sami proti všem

Psal se rok 1995, když se Chaozz poprvé dostali na vrcholy žebříčků hitparád. Tehdejší parta ve složení Deph, Bass, Rusty, Fugaz a DJ Smog o hip hopu samozřejmě taky nic moc nevěděli, ale v kapele figurovalo především nadšení a chuť tvořit. V té době na undergroundové scéně existovalo pár kapel (WWW, 6 Polnic, Coltcha nebo PSH), ale dařilo se jim oslovovat poměrně úzký okruh posluchačů primárně na území Prahy.

Chaozz se oproti ostatním rapujícím partám lišili tím, že se jim podařilo podepsat smlouvu s labelem Polygram a vydat studiovou desku. Debut ...A nastal Chaozz se dostal do široké veřejnosti především díky natočeným videoklipům, které byly propagovány v televizních hitparádách, které běžely na veřejnoprávních i komerčních televizích. Eso s Pergnerovou a Medúza s Krajčem tehdy vládly světu hudby a výrazně tak Chaozu pomohly.

Komerční úspěch založený postavený na dosud neslyšeném českém hip hopu se však nelíbil českým undergroundovým rapperům. Jejich spor vygradoval tím, když jeden ze členů kapely Coltcha, který si říkal Sure (nyní známý jako DJ Abdul 52), praštil Depha do nosu lahví. Během koncertu Chaozz prý Coltcha házeli po Dephovi a spol. kelímky s pivem a štěrk. Nic jako scéna v té době ještě neexistovalo a sama kapela přiznává, že spousta kritiky, která se na tehdy první české komerční rappery valila, byla postavená na základě reality, ale doba byla holt jiná.

Dnešní scéna je samozřejmě postavená na jiných principech a dnešní komerčně úspěšní hip hopoví interpreti vzešli z undergroundové scény a postupně se vypracovali k vlastní značce oblečení, labelu, sponzorům atd atd. V roce 2018 v podstatě nikoho nepřekvapí, když se tuzemský rapper objeví na plechovce energetického nápoje nebo se stane ambasadorem banky. Z dnešního pohledu je pro nás v podstatě nepředstavitelné, že by se jeden interpret rozhodl, že dorazí s kamarády vypískat na koncertě svého konkurenta. 90. léta byla v tomhle ohledu jiná. Svobodnější. Divočejší.

Taky se v dnešní době nemůžeme divit tomu, že přední čeští a slovenští rappeři vyprodávají haly a stadiony. Podařilo se to Marpovi nebo Rytmusovi, a 31. května se to podaří i skupině Chaozz v pražském Forum Karlín, kde zakončí svou jedinečnou tour.

A zde je 5 obskurních ruských kapel, které vás zaujmou na první pohled.


Komentáře

Doporučeno pro vás