Klenot a masakr: Zahraniční hity vs. české cover verze, 3.díl – G.cz
Vyhledávání

Klenot a masakr: Zahraniční hity vs. české cover verze, 3.díl

Cover nebo originál? Hudební przněníčko či umělecký projev na úrovni? Kdo to ví? No přeci my.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 29.1.2015, 16:30
    Co má úspěch, to se musí imitovat. Přebírání songů slavnějších kolegů našim českým interpretům stále není cizí. Máme tu třetí díl Klenotů a masakrů  - a druhý jmenovaný dnes nejspíš drtivě převažuje.  

1. Nirvana vs. Lucie Bílá - Smells Like Teen spirit

Vítězka hudební anticeny Zlatý David 2013 - Průšvih roku. Lucie si na svém turné téhož roku dala do repertoáru českou verzi legendárního songu Smells Like Teen Spirit. Nirvana v češtině, to je něco, co neskousne ani nejotrlejší flegmatik. Poslouchat Lucii Bílou je jako vidět svou matku v požehnaných 45 létech tančit po tělocvičně střední školy v těsném trikotu roztleskávačky. Jsme zhnuseni a nechápeme to. Tenhle cover je čirá brutalita vymyšlená k potýrání hudebních posluchačů.

2. Jay-Z feat. Alicia Keys vs. Ruda z Ostravy feat. Martina Pártlová - Empire State Mind (Ostrava)

Ruda je komediant, o tom žádná. Cover na hitovku Empire State Mind měl být víceméně fórek - a ono to tak chvílemi i funguje. Ale při refrénu Pártlové kdekomu doslova skřípou zuby. Jestli nesnášíte Ostravu, tohle je možná jedna z příčin.

3. Bonnie Tyler vs. Lucie Vondráčková - Holding Out for a Hero (Vítr)

Vyjuchanou verzi věčně mladé Lucky Vondráčkové jsem v duchu nikdy neskousla. Holding Out for a Hero od Bonnie Tyler (pro film Footloose) je obrovský hit, který už schytal spoustu coverů. Česká verze je proti originálu hloupý kastrát, pubertální diskárna s prosťounkým textem.

4. Modern Talking vs. Arnošt Pátek - Cheri Cheri Lady (Sny o Tygří Lady)

V komentářích mi byl posledně doporučen Arnošt Pátek. Diskotékové Modern Talking znám, co jsem živa, takže coververze od Pátka mě srazila na kolena. To je nářez! Grandiózní chuťovka! Je to masakr doslova k popukání. Už dlouho jsem se tak dobře nepobavila.

5. The Fugees vs. Helena Vondráčková - Killing Me Softly with His Song (Dvě malá křídla tu nejsou)

Přišlo mi, že už je načase tuhle cover konečně zmínit a nadále onu slavnou "českou pecku" neignorovat. Původní autor písně je Charles Fox a z nespočtu verzí sem ráda dám jako protiklad tu od The Fugees (protože kdo tenhle cover nezná, jako by nežil). Že se dodnes v rádiích hrají Křídla např. v pořadech "Hezky česky" mi brnká na nervy. Tu averzi nedokážu potlačit - protože když už hrát hezky česky, proč ne originální tvorbu? Melancholický cover sentiment od Heleny Vondráčkové mě prostě nebere. Jsem holt mimo zasaženou generaci. Sorry, I´m not sorry.
   

6. Nick Cave feat. Kylie Minogue vs. Pavel Bobek feat. Marie Rottrová - Where the Wild Roses Grow (Divoká růže)

O téhle české verzi jsem donedávna neměla ani ponětí. Protože Nick Cave je legenda a jeho balada jakbysmet, trochu jsem měla obavy, jak cover s Rottrovou dopadne. A je to víceméně hodně rozpačité. Ať už je Rottrová sebelepší zpěvačka, ten kostrbatý text spolu s Pavlem Bobkem celé snažení táhnou ke dnu. Srovnávat český cover se slavným originálem téměř bolí.
  První díl hudebních klenotů a masakru - zde. Druhý díl - zde.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články