fb pixel "Malování mi odrovnalo záda, skončil jsem na injekci," říká malíř Michael Rittstein v (NE)BLÁZNI Tomáše Poláčka – G.cz
Vyhledávání

"Malování mi odrovnalo záda, skončil jsem na injekci," říká malíř Michael Rittstein v (NE)BLÁZNI Tomáše Poláčka

Zdroj: (NE)BLÁZNI/G.cz

Michael Rittstein je český výtvarník, který patří k nejvýznamnějším a také nejvýraznějším představitelům expresivní figurální tvorby. Je zastoupen v četných významných sbírkách jak v prestižních galeriích, tak u soukromých sběratelů, a to v Česku, ale také ve světě. Aktuálně jeho tvorbu můžete vidět až do 5. ledna v Jízdárně Pražského hradu, a to díky úspěšné výstavě Ve vlnách. A právě přímo na výstavě se odehrává i dnešní díl talk show (NE)BLÁZNI.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 17.12.2019, 08:00

K rozhovoru usedli oba aktéři dnešní show (NE)BLÁZNI pod obraz o rekordních rozměrech osm krát pět metrů, inspirovaný malířovou návštěvou Mexika, na němž letos Rittstein pracoval skoro půl roku. V podřepu roztíral barvy po plátně, ležícím na zemi, co chvíli se postavil, aby zkontroloval výsledek, vztyk, k zemi, byly to stovky poctivých dřepů denně. „Což vám odrovná záda," konstatuje malíř: "Jako obvykle jsem pak musel na injekci, doktor už je zvyklej." A co bude s tak obřím obrazem po výstavě? "Nic," překvapí Michael Rittstein Tomáše, "při svých rozměrech je neprodejný. Uložím ho někam do skladu a spoustu dalších let ho nejspíš nikdo neuvidí."

Odmala nadšeně plaval a maloval: "V plaveckém oddíle jsem měl měl přezdívku Barvínek," vzpomíná Michael Rittstein v dalším pokračování talk show (NE)BLÁZNI na dobu svého dospívání. Rok 2019 je pro něj náročný. Nedávno oslavil sedmdesátku, se kterou se smiřuje jen pomalu: "V životě lidském to už je nepříjemně znějící číslovka," říká Rittstein,"na kterou se raději snažím zapomenout." Což se mu nejlépe daří právě tehdy, když skočí do bazénu, anebo ještě lépe tehdy, když se ponoří do vody krásného koupaliště Kdyně Hájovna, které je nedaleko Rittseinovy milované šumavské chalupy ve vsi Brnířov. "Už teď netrpělivě vyhlížím jaro, kdy na našem koupališti začne sezóna."

Podívejte se na nový díl (NE)BLÁZNI Tomáše Poláčka

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články