fb pixel Kendrick Lamar je prostě bůh: Pulitzerovu cenu za hudbu získalo hiphopové album, poprvé v historii – G.cz
Vyhledávání

Kendrick Lamar je prostě bůh: Pulitzerovu cenu za hudbu získalo hiphopové album, poprvé v historii

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Přátelé, tady se píše historie! Americký rapper Kendrick Lamar má v kapse hudební cenu, kterou by u něj nikdo nečekal – jeho album DAMN. získalo prestižního Pulitzera. Je to poprvé v historii, co toto ocenění získal někdo z hiphopové scény, zatím putovalo zpravidla k jazzovým či klasickým umělcům.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 17.4.2018, 11:13

Velká chvíle pro hip hop

Gottovské "to jsem opravdu nečekal" nikdy nebylo víc na místě. Americkému rapperovi Kendricku Lamarovi (30) sice v lednu utekla Grammy za album roku, po zlatém gramofonku ale fakt smutnit nemusí. Teď se mu totiž dostalo ještě prestižnějšího ocenění. Za album DAMN. totiž získal prestižní Pulitzerovu cenu.

Pokud jste si doposud mysleli, že Pulitzer je výhradně cena pro pisálky, vyvedeme vás z omylu (my jsme samozřejmě věděli, že není, ehm...). Od roku 1943 se ocenění uděluje i za hudební díla. Doposud ji ale vždy získávali jazzmani nebo umělci věnující se vážné hudbě. Je to tedy poprvé v historii, co se takováhle trofej dostává do rukou člověka z hiphopové scény.

"Je to virtuózní sbírka skladeb, které sjednocuje jejich lidová autentičnost i dynamická rytmika. Jako celek pak album nabízí dojemný vhled do složitostí moderního života Afroameričanů," zdůvodňuje rozhodnutí pětičlenné poroty její zástupkyně Dana Canedy. Lamar se ve svých textech vážným tématům nikdy nevyhýbal, na DAMN. tak rezonují politické otázky stejně jako ty náboženské, nechybí rasismus, ale i tíha komerčního úspěchu.

Rok stará deska není jediným rapperovým příspěvkem do světa hudby Dostal na starost tvorbu a kompletaci soundtracku k oceňované marvelovce Black Panther. Ve světle aktuálních událostí se dá dodat, že povolanějšího tvůrci snímku vybrat vážně nemohli.

A tady čtěte příběh "otce hip hopu" DJe Kool Herca.

Podobné články

Doporučujeme

Další články