Dosažení světového míru
Kennedy označil rok 1961 za „neklidný“ mezi oběma velmocemi a vyjádřil „upřímnou naději“, že v roce 1962 dojde ke zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi. Kennedy pak Chruščovovi řekl, že věří, že odpovědnost za dosažení světového míru spočívá na bedrech obou mužů.
Obě mocnosti se tehdy nacházely v rozběhlé studené válce, která vyvstala na povrch po konci druhé světové války. Západ s Východem soutěžily doslova ve všech oblastech, ať už kulturních, ekonomických, vojenských či politických.
Výměna poselství
Kennedyho sváteční poselství bylo reakcí na Chruščovovo poselství z 29. prosince, které zase neslo naději sovětského vůdce, že rok 1962 bude „prahovým“ rokem pro přijetí „účinných kroků ve věci likvidace center vojenského nebezpečí.“
Chruščov měl pravděpodobně na mysli napětí v souvislosti s pokračujícím rozdělením Berlína na demokratický a komunistický sektor. V srpnu 1961 to byla právě Chruščovova vláda, která schválila rozhodnutí východního Německa postavit mezi oběma sektory fyzickou bariéru, Berlínskou zeď, aby zabránila komunisty ovládaným východním Němcům přeběhnout na Západ.
Kubánská krize
Ačkoli Kennedy i Chruščov na sklonku roku 1961 přislíbili spolupráci, v říjnu 1962 spolu začali hrát nebezpečnou hru o sovětská raketová stanoviště na Kubě, která během kubánské krize přivedla svět na samou hranici jaderné války.
Zdroj: History, Wikipedia