fb pixel Když se plukovník Carlos Castillo Armas ujal moci v Guatemale: Na svržení předchozího režimu se významně podílela americká CIA – G.cz
Vyhledávání

Když se plukovník Carlos Castillo Armas ujal moci v Guatemale: Na svržení předchozího režimu se významně podílela americká CIA

Zdroj: Associated Press for LIFE - The United States Library of Congress's Prints and Photographs, the digital ID cph.3c21329. Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=91792509

8. července roku 1954 byl plukovník Carlos Castillo Armas zvolen prezidentem junty, která koncem června téhož roku svrhla vládu guatemalského prezidenta Jacoba Arbenze Guzmana. Zvolení Castilla Armase bylo vyvrcholením snah Spojených států amerických odstranit Arbenze a zachránit Guatemalu před tím, co američtí představitelé považovali za „pokus mezinárodního komunismu o prosazení se na západní polokouli“.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 8.7.2023, 09:41

Guatemala

V roce 1944 proběhla v Guatemale revoluce, v jejímž důsledku byl odstraněn dlouholetý diktátor a nastolena vůbec první demokraticky zvolená vláda v historii země. V roce 1950 byla Guatemala svědkem dalšího prvenství, a to když došlo k pokojnému předání moci nově zvolenému prezidentovi Arbenzovi.

Úředníci ve Spojených státech však sledovali vývoj v Guatemale s rostoucími obavami a strachem. Guatemalská vláda, zejména po Arbenzově nástupu k moci v roce 1950, zahájila vážné úsilí o pozemkovou reformu a přerozdělení půdy mezi guatemalské masy bezzemků.

Když tato snaha došla až k tomu, že zámožná společnost United Fruit Company vlastněná Američany přišla o mnoho hektarů půdy, začali se američtí představitelé domnívat, že v Guatemale vystrkuje pomalu, ale jistě růžky komunismus.

CIA a PBSuccess

V letech 1953 a 1954 měla americká vláda v úmyslu zbavit Arbenze moci a prezident Dwight D. Eisenhower pověřil tímto úkolem přímo Ústřední zpravodajskou službu (CIA). CIA vytvořila mnohostrannou tajnou operaci s krycím názvem PBSuccess. Od června 1954 CIA zasypávala Guatemalu propagandou prostřednictvím rozhlasu a letáků shazovaných nad zemí a zahájila také malé bombardovací nálety s použitím neoznačených letadel.

Zorganizovala a vyzbrojila také malou jednotku "bojovníků za svobodu". Většinou se jednalo o guatemalské uprchlíky a žoldáky v čele právě s Castillem Armasem. Tyto síly, které nikdy neměly více než několik set mužů, měly na další události jen malý vliv.

Koncem června dospěla Arbenzova vláda, diplomaticky a ekonomicky izolovaná Spojenými státy, k závěru, že odpor proti "obru ze severu" je marný, a Arbenz 27. června rezignoval. Krátce nato vpochodoval Castillo Armas se svou "armádou" do Guatemala City a ustavil vládnoucí juntu. Dne 8. července 1954 byl Castillo Armas zvolen prezidentem junty.

Strašák komunismu

Pro Spojené státy bylo zvolení Castilla Armase vyvrcholením úspěšné tajné operace proti mezinárodnímu komunismu. Ministr zahraničí John Foster Dulles prohlásil, že Guatemala byla zachráněna před "komunistickým imperialismem".

Svržení Arbenze přidalo "novou a slavnou kapitolu k již tak velké tradici amerických států". Mnoho Guatemalců mělo na věc jiný názor. Nový režim shromáždil tisíce podezřelých komunistů a stovky vězňů popravil.

Odbory, které od roku 1944 vzkvétaly, byly potlačeny a pozemky společnosti United Fruit byly „vráceny“. Castillo Armas se však ze svého úspěchu dlouho netěšil. V roce 1957 byl zavražděn. Guatemalská politika se poté zvrhla v sérii převratů a protipřevratů spojených s brutálními represemi vůči obyvatelům země.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články