Nacisté proti nacistům
Rok poté, co Adolf Hitler získal místo kancléře, rozhodl o kroku, který dokázal upevnit jeho moc a dovést jejk cíli stát se nejmocnějším mužem v Německu. Odstranění národních socialistů sehrálo důležitou roli v politickém sféře, jelikož síla úderných oddílů SA pod vedením někdejšího Hitlerova blízkého spolupracovníka Ernsta Röhma neustále rostla a „hnědé košile“ se stávaly čím dál více radikálními, čehož si konkurenční SS samozřejmě všimla. Proto muselo dojít k radikálnímu kroku, což urychlilo „národní revoluci“ v zemi.
Nátlak na oslabení Röhmových jednotek radikálními kroky přišel ze strany šéfa SS Heinricha Himmlera, Hermanna Göringa a Josepha Goebbelse, kteří vnímali Röhmovu kritiku na SS jako důvod k pomstě. Opoziční SA kritizovala Hitlera, jelikož se prý jeho názory vzdalovaly od původních myšlenek nacismu. Představitelům SA se nelíbilo, že Hitler uzavíral dohody s buržoazií v Německu. Tyto ideové spory v režii SA vyvolávaly nepokoje i v NSDAP, což se Hitlerovi rovněž nelíbilo a oslabovalo to jeho pozici.
Oddíly SA měly v té době téměř 2 a půl milionu členů, kteří věřili ideologickým myšlenkám Ernsta Röhma, tedy myšlenkám, které stály u zrodu nacismu jako takového. Naproti tomu Hitlerovy poloarmádní oddíly SS pod vedením Heinricha Himmlera měly pouhých 300 tisíc členů.
Celý proces začal 30. června 1934, kdy Hitler v bavorském městě Bad Wiessee svolal sraz celého vedení SA. Všichni členové, kteří se dostavili, byli ihned zatčeni. K následné popravě bez soudu došlo ihned druhý den ráno. Popraven byl i sám vrchní velitel SA Ernst Röhm a předchozí kancléř Kurt von Schleicher. Röhm byl z hotelového pokoje odvlečen přímo do vězení, kde dostal jako Hitlerův někdejší přítel možnost spáchat sebevraždu. Tu však odmítl a byl tak s ostatními zastřelen. Na srazu zemřelo kolem 200 členů SA, celkem se počet zavražděných dle některých zdrojů blížil k tisícovce.
Důležitý krok k upevnění moci
I dalším vysoce postaveným členům SA bylo doporučeno spáchat sebevraždu, ostatní byli eskortováni do vězení a posléze popraveni. Paradoxem je, že mnozí členové neměli tušení, co se děje, a neznali ani důvod své popravy. Někteří z nich dokonce před smrtí řvali: „Heil Hitler!“
Po noci dlouhých nožů byla celá organizace SA odzbrojena a zlikvidována, což bylo pro Hitlera zásadní, jelikož se mu podařilo upevnit moc a zastrašit případnou opozici.
A ještě se podivejte, jaké by to bylo, kdyby Hitler vyhrál.